Вриједности јавних набавки у изборној години "скочиле" до 435 одсто!

Вриједност јавних набавки у изборним годинама у БиХ драстично расте, а најдрастичнији примјери су "Хидролектране на Врбасу" које су за 435 одсто повећали јавне набавке у овој години и "Електропривреда БиХ" код које је вриједност јавних набавки скочила за 358 одсто, односно за чак 73 милиона КМ, речено је данас на презентацији резултата мониторинга јавних набавки у БиХ.

петак, јун 8, 2018 / 16:23

Представници Фонда отворено друштво БиХ, Транспаренцy Интернатионал у БиХ, ЕДА Бања Лука, Удружења грађана "Тендер" представили су кључне налазе до којих су дошли, а који показују да јавне набавке посебно постају нетранспарентне и незаконите у изборним годинама.

Представник Фонда отворено друштво БиХ Мерван Мирашчија рекао је да је у првих пет мјесеци ове године расписан много већи број јавних набавки него што је то било у првих пет мјесеци прошле године.

"Пратили смо 1.698 конкретних поступака јавних набавки у вриједности преко 815 милиона КМ. У истом периоду прошле године смо пратили 1.566 поступака јавних набавки, а њиихова вриједност је била око 710 милиона КМ. Имамо понављање свих незаконитости које смо у поступцима јавних набавки установили и прошле године", рекао је Мирашчија.

Казао је да је десет најзначајнијих јавних предузећа и здравствених установа у првих пет мјесеци ове године потрошило 106 милиона КМ више него истом периоду у прошле године.

"’ХЕ на Врбасу’ су за 435 одсто повећали буџет за јавне набавке у првих пет мјесеци ове године у односу на исти период прошле. Други шампион је "Електропривреда БиХ" која је за 358 одсто у првих пет мјесеци повећала утрошак кроз поступак јавних набавки, односно са 20,6 милиона КМ је скочила на 94 милиона КМ. Ово показује како се могу куповати избори у БиХ", рекао је он.

Представница ТИ БиХ Александра Мартиновић је рекла да резултати овогодишњег мониторинга показују потпуну заробљеност систем јавних набавки од стране уских интереса, доминантно политички постављених руководилаца уговорних органа и са њима повезаних лица.

"У овој години имамо чак 900 више него прошеле године, односно за 25 одсто више, а још нисмо ушли у онај прави предизорни циклус", казала је она и додала да одређени понуђачи живе искључиво од јавних набавки.

На презентацији су изнесени конкретни примјери уговорних органа који су кршили Закон о јавним набавкама. Учесници су се посебно осврнули на набавку аутомобила за које су рекли да се прије избора добављача тачно зна ко ће он бити. Као примјере спорних тендера приликом куповине аутомобила навели су општине Лакташи и Челинац. Учесници презентације изнијели су замјерке и на тендере Универзитетског клиничког центра РС, Министарства унутрашњих послова РС, Министарства здравља и социјане заштите РС, Дистрикта Брчко, Мостар.



Оставите одговор