Није грешка у куцању: Емотиван нацин РТРС о филму Дениса Бојица

Већ смо писали о томе како РТРС тежи да у случајевима филмске и музичке продукције пише само латиницом. Чине то и многа друга јавна предузећа, али јавни ртв-сервис има сасвим другачији значај и обавезе када је писмо у питању. Сад се баш претјерало.

уторак, мај 29, 2018 / 23:17
РТРС (увријежено) у тијелу е-писма увијек користи латиницу, јер се ваљда азбука не може користити нигдје друго, до у оном прикаченом прилогу који је, ето, саопштење. А и то по традицији из давних времена Отаџбинског рата. Толико је то редовна пракса, да када се саопштење допуњава новитетом и додаје се на већ постојећи и већ послати текст, да се примјетити синдром "ошишане латинице". Она је у саопштењу само пресловљена и додата.
Латиничење, као и унитаристичко позивање на уставне амандмане о језику и писму које су наметнули високи представници, води нас полако ка циљу који је поставио Анте Павелић још 1941. године. Само без крви и присиле. Радимо то добровољно.
Позиву из Русије сигурно је превасходно кумовало то што је филм из Српске и у продукцији њене телевизије. Ми користимо руски сервер за пошту, па погледајте како који језик препознаје саопштења РТРС. Извињавамо се за лош квалитет насловне фотографије, у питању је продукција РТРС.
У остатку, остаје нам још само да честитамо Денису Бојићу на још једној промоцији у свијету, уз наду да ће колеге други пут правилно написати његово име:

Бојицу, цеститамо

Филм Лица Лафоре аутора Дениса Бојица рађен у продукцији Радио -Телевизије Републике Српске приказан је на 27 међународном филмском фестивалу Златни Витез који се од 22 до 31 маја одржава у Севастопољу. Бројна публика је пуној сали кина "Русија "филм о судбини бањалучке породице испратила на изузетно емотиван нацин.
Филм Лица Лафоре говори о борби породице Гајић за живот своје дјеце те за проналажење лијека за Лафорину болест, најтежи облик епилепсије код људи. Организатори фестивала су Министарство културе Руске Федерације,Министарство Руске Федерације за ванредне ситуације, Савез филмских радника Русије и Национални филмски центар Руске Федерације.
Ове године на фестивалу учествује 137 филмова из 28 земаља а за награду "Златни витез" такмичиће се и Мел Гибсон са својим остварењем "По сопственој савјести". Директор фестивала је прослављени руски умјетник Николај Бурљајев а ове године предсједник жирија је чувени српски режисер Горан Паскаљевић. У Севастопољу, филм Лица Лафоре је једини представник Републике Српске и Босне и Херцеговине. "Златни витез" је одавно прерастао оквире манифестације поставши својеврсна мисија очувања и ширења, афирмације словенске културе и духовности.
"Златни витез" је данас велики културни покрет који око девизе "За моралне идеале и за уздизање човјекове душе" окупља ствараоце из свих области умјетности, прије свега из словенских земаља, али и остатка свијета. "Златни витез" настао је 1992 године у Москви као Међународни филмски фестивал. Касније су у оквиру "Златног витеза" основани и позоришни, музички, ликовни и литерарни фестивал.
У многим земљама основани су клубови "Златни витез" у којима се продужава активност са Фестивала.
Покровитељи "Златног витеза" од оснивања до данас су патријарх московски и цијеле Русије, предсједник Руске Федерације и Парламент Русије


Оставите одговор