Суперкомпанија: Гугл се бави и генетиком

Амерички информатички гигант Гугл покреће истраживачки програм у области генетике преко своје истраживачке лабораторије "Гугл икс". Лист Вол стрит џорнал пише да се тај пројекат широких размјера покреће ради борбе против смртоносних болести. Лист је објавио и да амерички гигант ради већ више мјесеци на формирању огромне базе података БС (Бејслајн стади) која садржи неку […]

понедељак, јул 28, 2014 / 15:05

Амерички информатички гигант Гугл покреће истраживачки програм у области генетике преко своје истраживачке лабораторије "Гугл икс".

Лист Вол стрит џорнал пише да се тај пројекат широких размјера покреће ради борбе против смртоносних болести.

Лист је објавио и да амерички гигант ради већ више мјесеци на формирању огромне базе података БС (Бејслајн стади) која садржи неку врсту карте генетичког идентитета појединаца, да би се боље разумјеле дисфункције везане за смртоносне болести.

Формирана је за тај посао група од 70 до 100 здравствених стручњака, којом руководи доктор Ендрју Конрад, специјалиста молекуларне биологије, пише на сајту.

Задатак је да се што прије открију болести код одређених особа.

База молекуларних параметара формирана је на основу података добијених од 175 добровољаца и требало би да буде проширена на више хиљада особа наредних мјесеци.

Да би та база података била формирана, узети су разни узорци од добровољаца (крв, урин, пљувачка, сузе).

Генетичка карта би могла да буде направљена за сваку особу, са великим бројем информација о сваком људском геному (скуп гена) и тако би могао да буде омогућен увид у здравствену историју пацијента и процјена опасности од развоја болести уз помоћ података о генетици родитеља одређене особе.

Да би била очувана приватност добровољаца, подаци ће остати анонимни, неће бити давани осигуравајућим компанијама и остаће власништво базе података.

Гугл неће моћи да располаже тим подацима и само ће здравствени стручњаци укључени у пројекат моћи да им имају приступ.



Оставите одговор