Радојичић не очекује ништа посебно од сједнице ПИК

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић изјавио је данас да нема превеликих очекивања од сједнице Савјета за провођење мира /ПИК/, које су у посљедње вријеме формалног карактера, али очекује да би из Европског парламента према БиХ могла бити упућена оштрија резолуција. Радојичић је рекао новинарима да би ове седмице у Стразбуру Европски парламент требало […]

среда, мај 22, 2013 / 20:20

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић изјавио је данас да нема превеликих очекивања од сједнице Савјета за провођење мира /ПИК/, које су у посљедње вријеме формалног карактера, али очекује да би из Европског парламента према БиХ могла бити упућена оштрија резолуција.

Радојичић је рекао новинарима да би ове седмице у Стразбуру Европски парламент требало да изда резолуцију о БиХ.

"Имамо наговјештаја да би та резолуција, са неким амандманима, могла бити оштрија и негативнија него у свом основном тексту", рекао је Радојичић, додавши да је општа атмосфера "доста суморна", јер није направљен напредак према ЕУ у вези са одлуком "Сејдић и Финци".

Према његовим ријечима, дио европских политичара и посланика заговара и санкције према БиХ, што би значило прекидање ИПА фондова и евентуалну суспензију Споразума о стабилизацији и придруживању /ССП/.

Када је ријеч о одлуци "Сејдић и Финци", Радојичић је нагласио да је било проблема око "пондерисања" хрватског члана Предсједништва БиХ, али да ни други политичари у Федерацији БиХ нису били претјерано конструктивни у тражењу рјешења.

Упитност избора, и слични приговори

Радојичић је нагласио да ниједном до сада, ни из ЕУ, ни из Савјета Европе, није било директне оцјене да се неће признати резултати избора у 2014. години без претходно имплементиране одлуке "Сејдић и Финци".

"Оцјене које су даване су биле у стилу – биће упитна валидност тих избора", рекао је Радојичић.

Он је навео да је ствар међународне заједнице да ли ће након таквих избора комуницирати са БиХ, или ће лица која буду изабрана на тим изборима ставити у врсту "меке" изолације, или редуковати контакте с њима, нагласивши да се ти избори не могу прогласити нелегалним, јер ће се одржавати према важећем законодавству.

Радојичић је за јучерашњу изјаву замјеника помоћника државног секретара САД Филипа Рикера рекао да је "подијелила на различите части" одговорност различитим политичким опцијама у БиХ, о чему би се могло полемисати.

"Ако говоримо о државној имовини, не би се сагласио да је опструкција у Републици Српској. Савјет министара БиХ треба да предложи документе и радне групе би коначно требало да предложе папире о којима треба да се сагласе владе", истакао је Радојичић.



Оставите одговор