Њемачка муку мучи са досељеницима из цијеле Европе

Њемачка је, због кризе на југу и југоистоку Европе, у прошлој години забиљежила рекорадан број досељеника: 1,08 милиона, али стручњаци кажу да би то могао бити дио рјешења за већ хроничан недостатак стручне радне снаге. Због великог броја досељеника из чланица ЕУ које су запале у финанцијску кризу, Њемачка је у 2012. години забиљежила највећи […]

среда, мај 8, 2013 / 10:21

Њемачка је, због кризе на југу и југоистоку Европе, у прошлој години забиљежила рекорадан број досељеника: 1,08 милиона, али стручњаци кажу да би то могао бити дио рјешења за већ хроничан недостатак стручне радне снаге.

Због великог броја досељеника из чланица ЕУ које су запале у финанцијску кризу, Њемачка је у 2012. години забиљежила највећи долазак миграната у задњих 17 година.

Према подацима Савезне канцеларије за статистику, у земљу је стигло 369.000 људи више него што их је одселило у иностранство. Дакле, њемачко становништво је "нарасло" за величину једног већег града.

Највише је досељеника из Пољске, Румуније и Бугарске. Али, у односу на пријашње године највише је "порастао" број оних који су у потрази за послом стигли из Шпаније, Грчке, Португала и Италије.

Њемачка постаје магнет за квалификоване младе досељенике из ЕУ. На тај начин, сматрају стручњаци, биће понешто ублажен недостатак стручне радне снаге.

Неки аналитичати сматрају да би долазак око 300.000 досељеника годишње могао да заустави демограФски условљено смањивање броја радно способних становника у Њемачкој.

За сада нема података о квалиФикацијама досељеника. Али, процјењује се да је просјечни мигрант из чланица ЕУ стар између 20 и 40 година и радно способан, а будући да се одлучује на селидбу може се рећи и да је предузетан и храбар.

На основу досадашњих искустава, у Њемачку у потрази за послом досељава више мушкараца него жена. Већином долазе квалификоване особе.

Њемачки стручњаци за тржиште рада наводе да је образовни систем на истоку Еуропе квалитетан те да су зато ови ресурси бољи него што је то био случај с досељеницима из протеклих десетљећа.

Већина досељеника стиже у велике градове. То може имати и негативне посљедице, јер не долазе само добро образовани млади него и необразовани и сиромашни, који у Њемачкој не могу наћи посао, па онда живе од социјалних давања.



Оставите одговор