Агенција за банкарство у ванредној контроли Банке Српске

Посебни истражни тим Агенције за банкарство Републике Српске почео је ванредну контролу пословања Банке Српске, сазнаје пословни портал ЦАПИТАЛ.ба. Агенција за банкарство РС одлучила је након одређених сазнања о пословању да јуче хитно пошаље ванредну контролу у Банку Српске чији је већински власник Република Српска, потврдила су за КАПИТАЛ два независна, анонимна, извора. Директорица Агенција […]

среда, август 5, 2015 / 21:40

Посебни истражни тим Агенције за банкарство Републике Српске почео је ванредну контролу пословања Банке Српске, сазнаје пословни портал ЦАПИТАЛ.ба.

Агенција за банкарство РС одлучила је након одређених сазнања о пословању да јуче хитно пошаље ванредну контролу у Банку Српске чији је већински власник Република Српска, потврдила су за КАПИТАЛ два независна, анонимна, извора.

Директорица Агенција за банкарство Славица Ињац се одлучила на овај непопуларан корак након низа притужби јавности да Агенција није на вријеме реаговала и предузела одговорајуће потезе који су могли спријечити ликвидацију Бобар банке.

Република Српска је половином 2013. године са 30 милиона конвертибилних марака (КМ) докапитализовала посрнулу Балкан инвестмент банку и на тај начин постала власник 99,95 одсто њених акција. Недуго затим банци је промењено име у Банка Српске.

Банка Српске има учешће око четири одсто удјела у банкарском сектору Републике Српске и значајан износ депозита државних институција и предузећа. Процјењује се да само Аутопутеви Републике Српске, ЈП Путеви РС, Електропривреда и Министарство финансија имају више од 70 милиона КМ депозита, а депозити физичких лица премашују 90 милиона КМ.

Банка Српске још увијек није објавила ревизорски извјештај за 2014. годину иако је то била обавезна да уради.

Из Агенције за банкарство Републике Српске на питање да ли је тачна информација да су упутили ванредну контролу у Банку Српске кратко су одговорили да „не коментаришу појединачне банке“.

„Агенција за банкарство РС нема овлаштења да објављује податке и информације о појединачним банкама до којих дође у поступку надзора као ни евентуалне мјере које подузима према банкама јер су исти у складу са Законом о Агенцији за банкарство РС, сматрају пословном тајном“, одговорено је из Агенције.

Управа државне банке пријети новинарима

Из Управе Банке Српске били су опширнији у одговору. Док им је банка у врло незавидној финансијској ситуацији Управа је нашла времена да себи узме за право да запријети новинарима кривичном пријавом ако се усуде писати о контроли.

„Обавјештавамо Вас да је служба информисања Банке Српске Бањалука анализом текстова које сте до сада објављивали о Банци Српске утврдила да у свим својим текстовима тенденциозно износите негативне информације о банци за које немате никакве аргументе, нити материјалне доказе, и чији је једини циљ нарушавање репутације Банке Српске. У потпуности демантујемо све Ваше наводе, и ради објективности информисања Вас позивамо да за све оно што објављујете у својим текстовима о Банци Српске Бањалука приложите материјалне доказе, или да од свих институција које наводите у својим текстовима тражите потврду онога сто пишете. Овим одговором Вас информишемо да ће овај пут Банка Српске ад Бањалука поднијети кривичну пријаву против Вас уколико објавите било коју нетачну информацију која ће кроз урушавање репутације Банке Српске ад Бањалука нанијети материјалну штету у њеном пословању“, наводи се у писаном одговору из Банке Српске.

Управа Банке Српске кривњу за тешку финансијску ситуацију у банци и ванредну контролу коју је послала Агенција, на овај начин пребацује на новинаре који о томе обавјештавају јавност, па чак и пријетећи кривичним пријавама, иако се против новинара може покренути само прекршајни поступак.

Банка Српске је седма од девет банака у Републици Српској по нето активи. Према последњем кварталном извјештају Агенције за банкарство РС Банка Српске има активу од 246 милиона КМ, капитал од 25,7 милиона и 237 запослених. Број запослених у односу на активу и капитал је знатно већи у односу на друге банке. На примјер, Комерцијална банка Бањалука има капитал од 64 милиона а само 146 запослених, или Сбербанка која има 366 запослених а капитал од 113 милиона и активу од 787 милиона КМ, док Павловић банка која има капитал од 35 милиона а број запослених је 220.

Шта је са докапитализацијом?

Предсједник Републике Српске (РС) Милорад Додик рекао је 23. јуна ове године да су у завршној фази преговори о приватизацији Банке Српске са једном финансијском организацијом са запада, али није навео њено име. Планирана је продаја 74 одсто акција Банке Српске, док би нешто више од 25 одсто РС задржала у свом власништву.

Потенцијални купац, како је рекао Додик, платио би за државни удио 17 милиона евра, а у докапитализацију једине комерцијалне банке у власништву РС спреман је да уложи 300 милиона евра.

„РС би на тај начин могла да има најстабилнији финансијски систем у БиХ и бити ослобођена од реформских очекивања међународних финансијских институција“, рекао је Додик.

Додик је рекао да је РС у Банку Српске директно уложила 35 милиона КМ.

„Тај новац биће враћен, јер ћемо за 74 одсто капитала добити 17 милиона евра, а остаћемо и власници 25 одсто акција. Тиме би Српска могла утицати на одлуке у банци и можда да касније договара продају свог дијела„, нагласио је он.

Додик је истакао да Банка Српске има све више проблема са ликвидношћу и да јој је у овом тренутку потребно око 150 милиона евра да би потпуно била ликвидна и сервисирала своје дугове, а да РС нема довољно новца да ојача њен капитал.



0 КОМЕНТАРА

  1. Обзиром да нам се вадити из гована не бих имао ништа против да наши, србијански, хрватски и муслимански лопови врате опљачкане паре преко својих оф шор фирми и конзорцијума широм дивљег свијета.

    Замислите да неко докапитализује Банку Српске, Нову банку и остале банке са рецимо 5 милијарде марака, (то је гарантујем ни 3% опљачканих пара тих битанги који су пљачкали све народе широм бивше Југе)

    Само српски политичари из Србије и Српске, те њихови сатрапи су тешки вани у кешу преко 20 милијарди еура.

    Са усташама хрватским, муслиманским, црногорским, македонским и шиптарским то је од 80-100 милијарди еура у кешу, минимум.

    Иначе им имовина више вриједи, пишем само о кешу који се може инвестирати у докапитализацију банака.

    Нема правде у свијету и нема шансе да те паре икад повратимо, то гарантујем, само могу остати у државама гдје леже по рачунима, или бити пребачене разним свјетским моћницима.

    За то сам да га бар на овај начин вратимо и помогнемо развој и запошљавање, значи народу добро.

    Тако би нажалост и битанге легализовале своје десетине, стотине и милијарде марака којим српски народ никад другачије неће моћи приступити.

    Елем, свима добро, ми имамо новац за инвестиције, битанге немају више страха да ће их нека тајна служба уцјењивати пошто имају све информације о њима, о количини новца и како је стечен.

    Неће морати да пребаце паре са својих иностраних рачуна разним бјелосвјетским битангама како што су и они, ако неће да буду откривени на домаћем терену, гдје уствари скоро сви живе, претежно управљајући нашим државама и животима, било сами, било преко својих послушника и страних ментора.

    Зар то није реално, зар није прагматично ако већ није можда најпоштеније?

    Циљ је запослити са тим парама Српску,другим ријечима: „враћене су назад паре и са њима градимо фабрике,градимо насипе, наводњавамо земљиште, развијамо производњу органске хране и мега туризам, улажемо до сада незапамћено у спорт и културу, то је најважније, зар не?“

    Зар су хиљаде милијарди долара наштампаних без покрића које дижу наше и друге сиротињске државе као кредите од разних међународних финансијских институција чисте, зар нису и те финансијске институције некад настале прањем пара из првобитне акумулације капитала, значи од опљачканих пара народа у тим државама?

    Значи, ако се ја лично питам, добро су дошле паре у наше банке, наравно уз гаранције акционарима, али те паре морају ићи искучиво у развој стратешких грана привреде са фиксном каматом не већом од 3% на годишњем нивоу.

    Ја своје рекох без обзира коме се то свиђало.

    Поздрав

Оставите одговор