Зотовић добио робота који прави ортопедска помагала

Завод за физикалну медицину и рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић" у Бањалуци обогатио је опрему најновијим роботом "Ортис Ларџ", који израђује ортопедска помагала по високим свјетским стандардима. Уграђени робот је тек петнаести у Европи, а РС једина у региону посједује ову технологију. Најближи сличан робот налази се у италијанском граду Болоњи. "Ортис Ларџ" ради помоћу кат/кам […]

уторак, јун 2, 2015 / 15:18

Завод за физикалну медицину и рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић" у Бањалуци обогатио је опрему најновијим роботом "Ортис Ларџ", који израђује ортопедска помагала по високим свјетским стандардима.

Уграђени робот је тек петнаести у Европи, а РС једина у региону посједује ову технологију. Најближи сличан робот налази се у италијанском граду Болоњи.

"Ортис Ларџ" ради помоћу кат/кам технологије која се користи претежно у авионској и аутомобилској индустрији. Скенер ласерски обрађује податке и у секунди избацује 15 слика које стварају 3Д слику, пише "Глас Српске".

"Ријеч је о технологији која узима мјеру помоћу скенера и обрађује податке софтверски. Обрађене податке затим уносимо у робот и он израђује модел за ортопедско помагало", каже главни ортопедски техничар у Заводу за физикалну медицину и рехабилитацију "Др Мирослав Зотовић" Мирослав Чађо.

Према његовим ријечима, робот смањује вријеме израде модела и повећава проценат тачности. Код узимања мјере гипс методом могућност грешке је до 18 одсто, а технологијом скенера 0,02 одсто.

"Узимање мјере гипсаним методом трајало је 20, а скенером два-три минута. За израду дјечијег мидера раније је требало 22 часа, док роботизована линија то све заврши за четири часа", каже Чађо.

Нова и савремена технологија доноси велико олакшање и пацијентима.

"Приликом узимања мјере многа дјеца су остајала без свијести, јер је потребно читав труп завити гипсом и сачекати да се стврдне. Док тај процес траје гипс се грије, због чега дијете може колабирати", прича Чађо.

Робот је купљен од италијанске фирме "Роботиком", а скенер и софтвер који обрађују податке од канадског "Ворума". Послове на скенеру и роботу обављају два техничара које су обучили италијански и канадски стручњаци.

Ортопедски техничар Предраг Стојановић каже да су набавили два скенера и софтвера у случају да посао морају обављати на терену и да су презадовољни досадашњим искуством.

"Један пар опреме је увијек стациониран у Заводу, а други можемо однијети, на примјер у Требиње, узети пацијенту мјеру, обрадити податке и послати налог роботу путем интернета", каже Стојановић и додаје да док стигне у Завод модел је већ израђен.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ма прије ће нас снаћи смак свијета, него што ћеш ти престати бранити, оно што се обранити не може. Ја разумијем да се дневница код режима зарадити мора, али не мораш баш сваком лонцу бити поклопац.

Оставите одговор