Земља је некада имала два мјесеца?

Замислите да погледате у небо и да на њему видите два мјесеца умјесто једног – судећи по пару истраживача, прије 4 милијарде године око Земље су заиста орбитирала два мјесеца. Ова теорија први пут објављена је у журналу „Природа“ 2011. године, а у сусрет конференцији о поријеклу мјесеца поново је актуелизована. „Све планете, осим Земље, […]

среда, јул 10, 2013 / 08:20

Замислите да погледате у небо и да на њему видите два мјесеца умјесто једног – судећи по пару истраживача, прије 4 милијарде године око Земље су заиста орбитирала два мјесеца.

Ова теорија први пут објављена је у журналу „Природа“ 2011. године, а у сусрет конференцији о поријеклу мјесеца поново је актуелизована.

„Све планете, осим Земље, које имају мјесец, имају више од једног. Зато је необично што ми имамо само један. Ово је само по себи необичност која треба да буде објашњена“, изјавио је ко-аутор студије др Карл Асфог са Унверзитета Аризона стејт.

Теорија о формирању мјесеца, названа хипотеза о великом удару, сугерише да је велики објекат величине Марса ударио у Земљу избацујући њене комаде у свемир. Ови комади су временом срасли у наш Мјесец, или више њих.

„Када се ово деси, крајњи резултат није један мјесец, већ неколико њих, који потом гутају један другог све док не остане само један“, тврди Асфог.

Насина ГРАИЛ мисија покушала је да тестира ову теорију користећи сателите за мапирање Еб и Флоу који су имали задатак да испитају дистрибуцију масе на Мјесецу. Међутим, резултати до којих су дошли нису били довољни да се ова теорија потврди или оспори.

„У науци зарађујемо фалсификовањем хипотеза а не само њиховим смишљањем тако да немам ништа против људи који напорно раде како би оспорили нашу – тако се игра ова игра“, закључио је Асфог.



Оставите одговор