Вол стрит: Спољна политика санкција појефтињује америчке компаније

Водећи индекси на Вол стриту погођени су америчко-кинеским трговинским ратом и аферама у вези са предсједником САД Доналдом Трампом, а највише су погођене индустријске компаније.

петак, август 24, 2018 / 10:17

Упркос преговорима кинеске и америчке делегације у Вашингтону, обје земље увеле су царине од 25 одсто на међусобни увоз робе у вриједности од 16 милијарди долара.

На тржишту дионица, продајама су највише биле погођене индустријске компаније осјетљиве на царине, па је тако дионица "Катерпилара" појефтинила два одсто, а "Боинга" 0,7 одсто.

Велике губитке претрпјели су енергетски и сектор производње сировине, у просјеку за 0,5 и 0,7 одсто, под утицајем пада цијена нафте и метала због забринутости инвеститора у вези са посљедицама трговинског раста.

На расположење инвеститора утичу и Трампови потенцијални политички проблеми након судских пресуда двојици његових некадашњих блиских сарадника.

Спекулације о његовом опозиву учестале су након изрицања пресуде бившем шефу изборног тима Паулу Манафорту за финансијске малверзације, као и признања бившег Трамповог адвоката Мајкла Коена да је у посљедњим данима кампање платио двије жене да не говоре о наводној афери са садашњим америчким предсједником.

Трамп упозорава да би његова смјена могла да доведе до велике штете за америчку економију, која је његова најпозитивнија област у предсједничком мандату.

И на европским берзама најважнији индекси су ослабили под притиском заоштравања трговинског рата САД и Кине.



2 КОМЕНТАРА

  1. Idu dvije mene ulicom kroz Brčko i jedna drugoj citiraju članove zakona, jasan znak potpunog bezakonja.
    Kada je bila svjetska kriza 2008. samo jedna firma sa kojom radim je poslovala u skladu sa stanjem na svjetskom tržištu, svi ostali su kao političari govorili da krize nema.
    Pad američke berze u BiH možete osjetiti samo ako idete prodati staro željezo na otpad. Juče željezo bilo 40 feninga a jutros 15 feninga.
    Zašto?
    Pali indeksi KATEPILAR i BOING.
    Tužno ali barem znamo da pripadamo tržišnoj ekonomiji ,bar kao stari otpad imamo neku vrijednost.

Оставите одговор