Укинуте ослобађајуће пресуде у случају Медицинска електроника

Посебно одјељење Врховног суда Републике Српске укинуло је ослобађајуће пресуде Милету Радишићу, власнику фирме ‘Гранд Трејд’ из Бае Луке и осталим оптуженима за милионске злоупотребе у случају ‘Медицинска електроника’ (МЕ), потврђено је данас ‘Независним’ у овом суду. Осим Радишића, иначе највећег акционара МЕ у првостепеном поступку бањолучки Окружни суд је ослободио Жељка Каталину бившег директора […]

уторак, октобар 9, 2012 / 14:37

Посебно одјељење Врховног суда Републике Српске укинуло је ослобађајуће пресуде Милету Радишићу, власнику фирме ‘Гранд Трејд’ из Бае Луке и осталим оптуженима за милионске злоупотребе у случају ‘Медицинска електроника’ (МЕ), потврђено је данас ‘Независним’ у овом суду.

Осим Радишића, иначе највећег акционара МЕ у првостепеном поступку бањолучки Окружни суд је ослободио Жељка Каталину бившег директора МЕ и Драгана Церовца бившег члана Надзорног одбора МЕ и радника Инвестиционо развојне банке (ИРБ) РС, а које је Специјално тужилаштво РС теретило за манипулацију цијенама акција МЕ и штету од 1,3 милиона марака причињену РС.

Судско Вијеће Врховног суда РС је образложило да је ослобађајућа пресуда укинута због погрешно утврђеног чињеничног стања, те битних повреда Закона о кривичном поступку РС.
Занимљиво је да је случај враћен у надлежност Весне Станковић Ћосовић, судије Посебног одјељења Окружног суда Бања Лука, која је у октобру прошле године и изрекла ослобађајуће пресуде Радишићу и осталима.

Подјсетимо, Станковић Ћосовићева је у образложењу ослобађајуће између осталог, посебно истакла да Радишић не само да није био крив, већ је у читавом случају поступао са пажњом доброг домаћина.



0 КОМЕНТАРА

  1. Измјењени Закон о кривичном поступку, већ даје неке резултате. За оне којима није познато, постоји укидање првостепене пресуде и враћање на поновно суђење, првостепеном суду, једном. До сада су другостепени судови често потврђивали првостепене пресуде и кад за то није било основа, јер им се није отварао претрес, пред другостепеним судом.
    У пракси је било на жалост, доста таквих случајева, (примјер Гарић из Добоја).

Оставите одговор