У Турској 43 мртвих, увод у оптужбе на Сирију и наставак рата?

Турске власти привеле су петорицу осумњичених, укључујући тројицу Сиријаца, за бомбашке нападе који су се јуче догодили у граду Рејханли који се налази у близини турско-сиријске границе. Према посљедњим информацијама 43 особе су убијене у нападима. Замјеник турског премијера, Бесир Аталај, оптужио је "сиријску тајну полицију" за нападе, свега неколико сати након напада. Турски премијер […]

недеља, мај 12, 2013 / 11:28

Турске власти привеле су петорицу осумњичених, укључујући тројицу Сиријаца, за бомбашке нападе који су се јуче догодили у граду Рејханли који се налази у близини турско-сиријске границе. Према посљедњим информацијама 43 особе су убијене у нападима.

Замјеник турског премијера, Бесир Аталај, оптужио је "сиријску тајну полицију" за нападе, свега неколико сати након напада.

Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган није ишао толико далеко, и јуче је коментарисао како су напади повезани или са Сиријом или с актуелним договором о повлачењу ПКК бораца из Турске. Подсјетимо, вођство ПКК-а (Курдистанска Радничка Партија) донијело је одлуку како се престаје с оружаним сукобима против турске војске те како се чланови ПКК требају повући из земље. Поједини аналитичари сматрају како би се неке јединице могле оглушити на овакву заповијед.

Но, многи истичу како је напад вјероватније повезан с догађајима у Сирији. Поједине опозиционе групе, свега сат времена након напада, почеле су прозивати сиријску војску за "гранатирање у том правцу" што још једном показује како је опозиција спремна сваки инцидент свалити, или барем покушати, на сиријску војску. Касније је турски министар унутарњих послова потврдио како се радило о ауто-бомбама.

У град је због сукоба преко границе посљедњих мјесеци стигао велики број Сиријаца. Становништво у граду Рејханли, као и у неким другим градовима уз границу, истиче како су тензије велике између домаћег становништва и сиријских избјеглица. У Турској се данас налази око 200,000 сиријских избјеглица.

Прве оптужбе као могући увод у ескалацију

Откако је објављена вијест да се напад десио у близини сиријске границе, било је само питање времена када ће кренути и прве оптужбе против Сирије. Тај, очекивани сценарио, на себе је преузео замјеник премијера, Бесир Аталај који "вјерује да су бомбаши били повезани са сиријском тајном полицијом и сиријским властима". Свега неколико сати након експлозија Аталај "вјерује" како је за све крив Дамаск. Не само то, Аталај такође истиче како се "побуњеници или сиријски избјеглице не могу кривити".

У овом тренутку морамо се упитати – који би био мотив да сиријске власти оркестрирају овакав напад у ово вријеме? Погледајмо чињенице: сиријска војска на корак је до једне од значајних побједа на терену, спремају се ући у град Касир, жилу куцавицу за побуњеничке инфилтрације из правца Либана, у припреми је дипломатска конференција о мировном рјешењу за Сирију која је иницирана за вријеме састанка америчких и руских дужносника у Москви.

Међународна конференција о Сирији могла би затражити да све стране прекину сукобе и почну дијалог. Власти у Дамаску спремне су на дијалог, и то већ дуже вријеме. Побуњеници – опозиционе снаге ниједном до сада изразиле жељу да се приступи преговорима којима би се окончао сукоб. Вођа СНЦ, Моаз Катиб, почео је нешто причати о тој теми и ускоро био присиљен поднијети оставку.



Оставите одговор