У Херцег Новом књижевници који пишу "Ћирилицом"

Наступом Женске вокалне групе "Хармонија" и представљањем трећег броја "Паштровског алманаха", у Будви је у организацији градске Народне библиотеке и Удружења издавача и књижара Црне Горе, на сцени између цркава у Старом граду, почео други Фестивал књижевности "Ћирилицом".

петак, август 24, 2018 / 18:50

Отварајући синоћ ову културну манифестацију, предсједник Скупштине општине Будва Ђорђије Вујовић рекао је да ће и овогодишњи фестивал окупити најзначајније писце, пјеснике, есеисте, али и еминентне научнике, лингвисте и теоретичаре књижевности.

Значај ове манифестације за Будву, културни живот града и њену туристичку понуду је вишеструк, а недвосмислени циљ је очување књижевне историје и баштине.

"Фестивал `Ћирилицом` мора да скрене пажњу јавности и отвори научну јавну дебату о миленијумски старом писму, на којем су исписани почеци наше писмености", рекао је Вујовић.

Он је истакао да се Уставом загарантована равноправност ћирилице грубо крши у земљи у којој је ћирилица до скоро, тачније до прије неколико деценија била свеприсутна, а данас је има све мање.

Предсједник Савјета Народне библиотеке Будва Предраг Зеновић рекао је да је књижевни фестивал "Ћирилицом" важна манифестација и да је дух који она заговара важан.

Ових дана, као је навео, било је одређених покушаја, да се на неки начин, стави сјенка на то што се ради овом манифестацијом.

"У том духу, ја бих рекао, да никоме ко се служи разумом, није потребно додатно објашњавати да је ћирилица наше заједничко добро и да је она у мултикултуралном колажу наше земље додатна вриједност и љепота. Значи, ћирилица је опште добро, као дио наше културне баштине и зато она има право да буде заштићена и што више кориштена", истакао је Зеновић.

Говорећи о трећем броју "Паштровског алманаха", пјесник Радомир Уљаревић је истакао да ова вриједна књига садржи толико најразличитијих података и у њој се из различитих углова приказује процват Паштровића, обичаје људи који овдје живе, њихове навике и њихова дјела, велики број имена чије су биографије импресивне и много значе, не само за Паштровиће и Црну Гору, већ и шире.

Главни уредник "Паштовског алманаха" Мирослав Лукетић рекао је да је паштровски крај увијек баштинио ћирилицу као темељно писмо, да је на стотине паштровских исправа написано на ћирилици, да се то мора знати и истовремено поштовати сва друга писма, саопштено је из новинског издвачког предузећа "Арт прес".

"Ћирилично писмо је Уставом Црне Горе загарантовано и равноправно са латиничним, али је друга ствар, што се оно покушава омаловажити и ставити по страни", рекао је Лукетић.



Оставите одговор