У Будви српско писмо и даље зову: Ћирилицом!

У Будви је свечано отворен осми фестивал "Ћирилицом", а овогодишњи програм отварања био је посвећен обиљежавању 530 година од прве ћириличне штампане књиге јужних Словена "Октоиха првогласника".

субота, август 24, 2024 / 11:01

Директор Народне библиотеке Будве Мила Баљевић рекла је да фестивал позива људе да пишу ћирилицом и да је се не одричу, него да је равноправно користе, као и друга писма.

"Фестивал Ћирилицом настао је као позив на спречавање непоштовања наше културне баштине у чијем је средишту ћирилично писмо и дух ћирилице. Ми смо непрестано указивали на то непоштовање и тако је мисија Фестивала, не само у Црној Гори, имала и велики одјек", рекла је Баљевићева.

О "Октоиху првогласнику" бесједио је Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Јоаникије, који је истакао да се "Октоих" као богослужбена књига формирао крајем 8. и почетком 9. вијека, касније се дорађивао, а веома рано је преведен на словенски језик.

"То је једна књига од највећег могућег значаја за богослужење, а самим тим за живот цркве", рекао је митрополит.

Он је навео да је пуних 300 година између "Миросављевог јеванђеља" и "Цетињског октоиха", те да се у том смислу "Цетињски октоих" може гледати као наставак, а можда и завршетак једне епохе.

Владика је истакао да је епохе Немањића била епохе највеће славе коју је српски народ у историји достигао.

Он је навео да је Бог послао Србима двојицу великих господара Зете, Ђурђа Црнојевића и свештеномонаха Макарија, као визионаре спремне на велико дјело.

"Обојица су имали везе са културним свијетом на западу. Макарије се очигледно био добро обучио штампарској вјештини у Венецији, а Ђурђе Црнојевић, за разлику од свога оца, који се често хватао мача и који је био велики ктитор у духу славних Немањића, урадио је нешто друго, али не мање значајно од свога великог оца и ктитора Цетињског манастира – основао је Цетињску штампарију", рекао је митрополит Јоаникије.



Оставите одговор