Требиње: Аустроугарски голубарник мамац за туристе

Вањски радови на старом аустроугарском голубарнику у Требињу, јединственом објекту овакве врсте сачуваном у БиХ, завршени су. Реконструкција је дио ширега пројекта којим је, осим голубарника као дијела комплекса Музеја Херцеговине, обухваћен и торањ светога Михајла, а све ће се радити у сврху промоције туризма и пројекта “Стаза вина и окуса”. Весељка Салатић, дирекотр Музеја […]

понедељак, април 29, 2013 / 09:01

Вањски радови на старом аустроугарском голубарнику у Требињу, јединственом објекту овакве врсте сачуваном у БиХ, завршени су.

Реконструкција је дио ширега пројекта којим је, осим голубарника као дијела комплекса Музеја Херцеговине, обухваћен и торањ светога Михајла, а све ће се радити у сврху промоције туризма и пројекта “Стаза вина и окуса”.

Весељка Салатић, дирекотр Музеја Херцеговине, каже да пројекат проводи италијанска организација “Оксфам”, која је “Стазом вина и окуса” замислила да споји Херцеговачку и Дубровачко-неретванску регију, а голубарник и торањ су замишљени као пунктови стазе, гдје би се туристи заустављали, куповали сувенире и пробали херцеговачка јела и са торња разгледали град.

Већину средстава, према раније потписаном уговору, финансира Министарство иностраних послова Италије, које је планирало 120.000 КМ за овај пројекат, док је 30.000 уложио град Требиње.

Предвиђено је да се у оба објекта продају сви расположиви аутохтони производи овог краја, од вина и ракије, преко сира и херцеговачког меда те кућних радиности и сувенира.

О торњу се не зна много, осим да је висок 18 метара и да, и поред импозантне грађевине музеја, доминира околином Старога града, те да је, захваљујући својој монументалности, у кругу музејског дворишта, заједно са голубарником, идеално мјесто за презентације старих јела и пића.

За голубарник се, међутим, поуздано зна да је, заједно са зградом музеја, која је саграђена као касарна аустроугарске војске, грађен намјенски за смјештај голубова писмоноша.

Ти објекти ће ускоро дјеловати још импозантније, јер се изводе и радови на реконструкцији фасаде саме музејске зграде, на којој су замијењени и сви отвори, а цјелокупан пројекат финансира Министарство просвјете и културе РС са 150.000 КМ и УНЕСЦО са око 90.000 КМ.



Оставите одговор