Транге франге: Српска диже кредит, а њен дужник Зарубрежњефт враћа камату?

Делегација Српске се из Москве вратила са договореним кредитом код руске комерцијалне банке ВТБ од 76 милиона евра. Премда није јасно да ли се због овог аранжмана морало потезати на тако далек пут поред ВТБ испоставе у Београду, на обраћању по доласку из Русије стигла је најава нових кредита. Српска новинска агенција преноси Додикову изјаву […]

субота, септембар 20, 2014 / 14:18

Делегација Српске се из Москве вратила са договореним кредитом код руске комерцијалне банке ВТБ од 76 милиона евра.

Премда није јасно да ли се због овог аранжмана морало потезати на тако далек пут поред ВТБ испоставе у Београду, на обраћању по доласку из Русије стигла је најава нових кредита. Српска новинска агенција преноси Додикову изјаву о прилично чудном аранжману у који је укључен купац нафтне индустрије Зарубрежњефт:

Он (Додик) је додао да су на састанку са Путином настављени разговори и око руске финансијске подршке Српској, те да је јасно речено да је Влада Руске Федерације у буџету предвидјела ставку за кредитно задужење и подршку Српској и да је одлука упућена у парламент, након чега ће посредством једне банке кредит бити пласиран Српској.

Додик се срео са Путином, ево транскрипта сусрета

"Тако нећемо бити изложени неугодностима и процедурама у парламенту БиХ", појаснио је предсједник Српске, истичући да је ријеч о веома повољном аранжману за Републику Српску захваљујући којем се може рачунати на стабилност буџета, при чему неће бити смањења пензија и плата, а биће растерећена доспијећа ранијих дугова.

Он је навео да је први кредит са Русијом мотивисан потребом да "Зарубежњефт" Српској, по основу приватизационог програма, уплати новчана средства, те да је предложено да се да кредитна подршка посредством једне руске банке у комплетном износу задужења које има "Зарубежњефт" према Српској.

"Зарубежњефт` у Русији даје гаранцију за овај кредит зато што има дуг према Српској, а камата ће се зарачунати `Зарубежњефту` касније, када он буде дефинитивно рјешавао тај проблем", појаснио је Додик.

Према одређеним информацијама, Зарубрежњефт Српској дугује 150 милиона на основу неплаћених пореза, за вријеме колико послује након преузимања НИРС. Уколико већ планира да исплати тај дуг, логично је да сам подигне кредит.

Он је истакао да су овакви услови прихваћени да се помогне Српској, али и да се помогне "Зарубежњефту", који у ово вријеме значајно инвестира и чини напоре у одржавању производње у Рафинерији нафте у Броду.

Предсједник Српске је додао да је износ кредита између 500 и 700 милиона евра, а да се вјерује да ће кредит бити максимализован.

Мимоилажење у цифрама указује да је кредит већи од потраживања која Српска има од Зарубрежњефта, и да се ради о намјери да се подигне кредит сличног износа који се помиње и раније, од почетка ове године, када се помињао кредит двије руске комерцијалне банке. Није јасно како ће се камата зарачунавати Зарубњежњефту, а још мање када је тај период "када он буде дефинитивно рјешавао тај проблем", и да ли ће му тиме бити отписан (дио) дуг који има према Пореској управи РС.

Како послује Нафтна индустрија Републике Српске

"Желимо тим кредитом да помогнемо стабилизацију буџета и јавних фондова, да немамо проблема у погледу исплата плата, пензија и свега другога. Значајан дио тог износа ићи ће на покривање доспјелих обавеза за раније кредите, а готово половину износа желимо да упутимо у докапитализацију Инвестиционо-развојне банке Републике Српске и тиме подржимо реални сектор и производњу", нагласио је Додик.

Он је навео да је захтјев Српске био да грејс-период за кредит буде двије до три године, каматна стопа два до три одсто, а период враћања 10-15 година, али да остаје да се то договори са банком која ће добити право да преговара са Српском о том питању.

Према Додиковим ријечима, кредитно задужење омогућава средњорочну стабилност финансијског сектора у Српској и додатни привредни развој.

Додик је истакао да Српска никада није тражила милијарду евра кредита, него да је јуче на састанку речено да је штета од поплава у Српској била у висини од једног буџета, који износи око милијарду евра.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Зарубежњефт` у Русији даје гаранцију за овај кредит зато што има дуг према Српској, а камата ће се зарачунати `Зарубежњефту` касније, када он буде дефинитивно рјешавао тај проблем“, појаснио је Додик.

    Pitam se da li je ovaj čovjek normalan. Koje su ovo laži i šuplje priče? Jel ovaj čovjek misli da smo svi mi ovce?

    Zarubežnjeft nama duguje 150 mil. i umjesto da nam vrati te pare, mi se zadužujemo u tom iznosu. Hoće li Zarubežnjeft namaa ikada vratiti novac koji duguje? Očito neće. Plaćaće kamate kad bude rješavao problem. Znači nikad! Da ne kažem da onaj ko podiže kredit taj valjda plaća i kamatu i glavnicu. Ne možeš nekome zaračunati kamatu ako nije podigao kredit (nema pravne osnove!).

  2. Kao da je neko navan da ne zna da su po Rusiji Zapad pokupovao većinu banaka od pljačke SSSR u banditskoj privatizaciji. ONi se hvale uzimanjem kredite i komercijalnoj banci. Za budaletine je to uspeh, kad drugih privednih uspeha name. I još u to ubediti narod. Pa to treba motkama goniti „Ulica i motke“.
    Koliko su vlade u RS poslednjih 20 godina izgradile termo i hidroelektrana? Da li su izgradili i jednu hidroelektranau kao Višegrada od 315 MW što je pušten u rad 1989.
    Otimanje rafinerije Brod i Modrića kao i Birača, Telekoma su zlolčini koji čekaju kaznu i genocidi prema narodu koji je to krvavim radio izgradio nekoliko decenije prije 90-ih.

Оставите одговор