Теслић: Суша угрозила све области пољопривреде

Изузетно висока температура претходних мјесеци изазвала је једну од највећих суша на подручју теслићке општине у протеклих неколико деценија, која је угрозила пољопривреду, сточарство и пчеларство. У Стручној служби за пољопривреду у општини Теслић кажу да су поједини усјеви страдали потпуно, а знатно је умањен род на засадима малине, шљиве и осталих воћарских култура. Проблем […]

уторак, септембар 13, 2011 / 20:13

Изузетно висока температура претходних мјесеци изазвала је једну од највећих суша на подручју теслићке општине у протеклих неколико деценија, која је угрозила пољопривреду, сточарство и пчеларство.

У Стручној служби за пољопривреду у општини Теслић кажу да су поједини усјеви страдали потпуно, а знатно је умањен род на засадима малине, шљиве и осталих воћарских култура.

Проблем је, кажу у Служби, што се засади и сјетва на подручју теслићке општине подижу углавном за властите потребе, па нема изграђених система за наводњавање. Због лошег финансијског стања и пољопривредници који имају веће парцеле и оранице нису ријешили питање наводњавања, па се сналазе довозећи воду мотокултиваторима и тракторима.

Међутим, бројни извори, потоци и рјечице су пресушили, па се вода нема од куда довозити, тако да су неки од фармера били принуђени да продају стоку.

Штете су велике и на повртарским културама, а суша ће се, тврде у Стручној служби за пољопривреду, највише одразити на приносе кукуруза. То је по засијаним површинама доминантна пољопривредна култура на теслићким ораницама, и, према процјенама, засијан је на око 4 000 хектара.

Драгутин Тривуновић из теслићког планинског села Бијело Бучје, власник фарме од готово 50 крава, рекао је да испашу и сијено за зиму обезбјеђује у овом и околним планинским селима, али да ће ове године бити проблема јер су изгорјели пашњаци, а због суше мање је хране за зиму.

Проблем имају и пчелари који морају прехрањивати друштва скупим медикаментима и шећером, јер су цвјетови на ливадама и храна на боровима и багремима страдали од суше.

Прехрана пчела је чисти губитак који пчелари, како они кажу, сами не могу покрити и, уколико им неко не помогне, пријети опасност да значајан број друштава страда.



Оставите одговор