Техно-шеф из ЦИА-е: Ваљда сте свјесни да неко увијек зна гдје сте?

Свjесни сте чињенице да неко све вријеме зна где сте ви, јер носите са собом телефон, чак и када је он искључен. Знате то, надам се? Да? Па, требало би – изјавио је 20. марта шеф технолошког одсјека ЦИА-е. Гостујући на технолошкој конференцији „ГигаОМ’с структуре:Дејта конференс“ у Њујорку, Ајра „Гас“ Хант говорио је о начинима […]

четвртак, март 21, 2013 / 16:06

Свjесни сте чињенице да неко све вријеме зна где сте ви, јер носите са собом телефон, чак и када је он искључен. Знате то, надам се? Да? Па, требало би – изјавио је 20. марта шеф технолошког одсјека ЦИА-е.

Гостујући на технолошкој конференцији „ГигаОМ’с структуре:Дејта конференс“ у Њујорку, Ајра „Гас“ Хант говорио је о начинима на који та агенција прикупља податке и њиховом значају.

„Било који податак добија на вриједности тек онда када можете да га повежете са нечим што ће се догодити у будућности“, објаснио је Хант, додајући да је свијет све више преплављен порукама, твитовима и видео записима, и да ЦИА жели да сакупи све то.

„Ви сте ходајућа платформа са сензорима“, казао је Хант окупљеним заљубљеницима у технолошке новотарије, примјећујући да сви имају телефоне и таблете са камерама, детекторима свјетла, додацима за гео-лоцирање…

„Свјесни сте чињенице да неко све вријеме зна гдје сте ви, јер носите са собом телефон, чак и када је он искључен. Знате то, надам се? Да? Па, требало би!“

Иако је мало времена посветио заштити података у онлајн сфери, Хант је напоменуо да се технологија данас толико брзо развија, па би сви требало да се упитамо шта су наша права и ко посједује податке о нама.

Његово предавање долази свега неколико дана након што је објављено да је ЦИА са Амазоном потписала десетогодишњи уговор, вриједан шесто милиона долара, који се тиче развоја клауд сервиса. Иако није потврдио писања медија, Хант је у више наврата говорио о клауд сервисима и њиховом значају у данашњем свијету.

Током свог говора дотакао се и развоја апликација за мобилне телефоне, додатно распирујући дебату шалом о дистопијској будућности у којој ће самоуправљајући аутомобили тјерати људе да иду по намирнице у продавнице.



Оставите одговор