Таблоидчина америчких размјера: Путин је лично хакерисао изборе

Званичници америчке обавјештајне агенције сада вјерују да је руски предсједник Владимир Путин лично био умијешан у хакерске нападе током изборне кампање у САД, са циљем да се освети Хилари Клинтон, објавио је Ен-Би-Си (НБЦ).

четвртак, децембар 15, 2016 / 14:49

Званичници америчке обавјештајне агенције сада вјерују да је руски предсједник Владимир Путин лично био умијешан у хакерске нападе током изборне кампање у САД, са циљем да се освети Хилари Клинтон, објавио је Ен-Би-Си (НБЦ).

Путин је наводно лично дао инструкције како да се филтрирају и користе поруке украдене демократама у тим нападима, преноси НБЦ, позивајући се на два истакнута званичника која, како се наводи, имају приступ тим подацима.

Ти званичници су истакли да "у великој мери верују тим проценама", наводи НБЦ, а преноси АФП.

НБЦ преноси да се верује да Путин никада није опростио Клинтон што је 2011, када је била државни секретар, јавно доводила у питање регуларност парламентарних избора у Русији, а оптужио ју је и за подстицање уличних протеста.

Према америчким званичницима обавештајне службе, Путин је после то радио и из другог разлога, желећи да покаже свету да је политика САД корумпирана и да би "изазвао поделу међу водећим савезницима САД, стварајући утисак да више не могу да се ослоне на Америку као веродостојног светског лидера".

Група електора који следеће недеље треба да ратификују резултате председничких избора у САД, затражила је пре два дана комплетан извештај о оптужбама да је Русија интервенисала како би помогла Доналду Трампу да победи у председничкој трци.

Уз подршку главног саветника поражене демократске кандидаткиње Хилари Клинтон, Џона Подесте, тих 10 електора – међу којима су скоро сви демократе – саопштили су да морају да утврде колико су те оптужбе основане пре него што се изборни колегијум са 538 чланова окупи 19. децембра.

Електори траже извештај о свим закључцима истрага, "јер та питања директно утичу на суштинске факторе у расуђивањима електора о томе да ли је Трамп подобан да буде председник САД".

Група електора упутила је овај позив након што су медији протеклог викенда навели да је ЦИА закључила како Москва стоји иза хаковања компјутера политичких партија и објављивања података који су на крају оштетили Клинтонову у борби против Трампа.

Тај закључак је Трамп оценио као смешан, али га високи чланови Конгреса озбиљно схватају и спремни су да покрену истрагу.

Амерички Устав налаже да изборни колегијум на крају одлучује о исходу председничких избора, а не гласања бирача, при чему свака америчка држава има број електора у складу са бројем својих становника.

На изборима 8. новембра, Хилари Клинтон је надмашила републиканског противника у броју гласова бирача за два процентна поена, али је Трамп победио у више држава и освојио 306 електора, насупрот 232 колико је освојила његова противкандидаткиња, што му је донело победу, подсећа Франс прес.



Оставите одговор