Штокхолмска арбитража дозволила погодбу Росњефта и БП

Највећа руска нафтна компанија Роснефт и британски концерн Бритиш петролеум могу да размене деонице. То је вердикт Штокхолмског арбитража. Додуше, рјешење суда има неколико услова. Главни је приступ компаније ТНК-ВР новим заједничким арктичким пројектима. Управо деоничари ТНК-ВР с у се обратили арбитражу и затражили укидање погодбе између руских и британских нафтних холдинга. Главни корпоративни скандал […]

понедељак, мај 9, 2011 / 11:14

Највећа руска нафтна компанија Роснефт и британски концерн Бритиш петролеум могу да размене деонице. То је вердикт Штокхолмског арбитража.

Додуше, рјешење суда има неколико услова. Главни је приступ компаније ТНК-ВР новим заједничким арктичким пројектима. Управо деоничари ТНК-ВР с у се обратили арбитражу и затражили укидање погодбе између руских и британских нафтних холдинга.

Главни корпоративни скандал ове године у нафтној области је ријешен. Изгледа, да је ријешен позитивно. Међународни арбитражни суд у Штокхолму укинуо је забрану за највећу погодбу последњих година у руском горивно-енергетском сегменту. Роснефт и Бритиш петролеум могу да размијене деонице и заједно развијају пројекте на Арктику.

Међутим, они ће морати да обухвате и трећег партнера – ТНК-ВР. Један од њених власника – консорцијум Алфа-Асес-Ренова обратио се суду са захтјевом да се укине погодба између Роснефта и ВР, сматрајући да она крши њен интерес. Међутим, сада се крше интереси самог Роснефта, – каже аналитичар Банке Москве Денис Борисов.

Раније је компанија изјавила да је не интересује партнерство с ТНК-ВР на Арктику. Иначе је Роснефт рачунао на директну сарадњу с ВР у арктичким пројектима. Као резултат, уколико Роснефт не промијени свој став, а ТНК-ВР не пружи неке интересантне услове, мислим да ће вјероватноћа коначног завршавања погодбе бити доста ниска.

Раније је низ миноритарних дионичара ВР изјавио да одвајање погодбе за размјену дионица с Роснефтом од рада на арктичком епиконтиненталном појасу није правилно. Зато, уколико до погодбе дође, она ће бити јединствена и комплексна.

Денис Борисов додаје да после такве одлуке Стокхолмског арбитража погодба између Роснефта и ВР може а да не буде закључена. Поред тога су судије унијели у вердикт још једно важно ограничење. Размијењене дионице – 5 одсто ВР и скоро 10 одсто Роснефта – биће предате специјалном трастовом фонду, а не ради директне својине од стране партнера.

Обе компаније такође морају да не уводе своје представнике у савјете директора. Такав прилаз заиста стави под знак питања завршавање погодбе, – сматра партнер консалтиншке агенције РусЭнержди Михаил Крутихин.

Компанија не може да искористи у пуној мјери дионице, које набавља, односно 5 одсто, које добије у размјени с ВР. Главна идеја читавог тог плана је била управо добијање тих 5 одсто дионица од стране руске државне компаније, којом директно управља влада.

Крупне западне корпорације не воле у свом саставу дионичара руске државне компаније, зато би то била велика побједа руског руководства. Међутим, у овом случају то није успјело, јер би те дионице биле мртви терет. Оне могу да пруже само неке дивиденде.

Раније су у интервјуу Гласу Русије многи експертим истицали да акције консорцијума Алфа-Асес-Ренова нису само онемогућиле погодбу између Роснефта и ВР, већ и поткопале повјерење западних инвеститора.

Иначе, Роснефт вјероватно неће имати проблеме с партнером умјесто ВР. Интересовање према пројектима у Арктику већ испољавају и други западни холдинзи.



Оставите одговор