Стефан Драгичевић: Живот у прошлости

У вријеме када су многе земље у нашем окружењу рат/сукобе/разарања/злочине 90-их поодавно оставиле на рад различитим институтима, невладиним организацијама, историчарима, до тада се бх јавност интензивно и готово свакодневно бави овим питањима у коме се стално поставља питање "ко, како и зашто". Правде нигдје, а политике свуда. Но, како објаснити феномен сталног медијског надзора над […]

понедељак, март 5, 2012 / 06:20

У вријеме када су многе земље у нашем окружењу рат/сукобе/разарања/злочине 90-их поодавно оставиле на рад различитим институтима, невладиним организацијама, историчарима, до тада се бх јавност интензивно и готово свакодневно бави овим питањима у коме се стално поставља питање "ко, како и зашто".

Правде нигдје, а политике свуда. Но, како објаснити феномен сталног медијског надзора над крвавим ратом који је задесио БиХ у коме је изгинуло преко сто хиљада људи? Ко и зашто сматра да таквом уређивачком политиком може да профитира и да политизацијом жртве оствари одређену корист? Због чега се и 17 година послије несрећног рата јавност држи тако чврсто у канџама прошлости?

Отворите данас било које дневне новине у РС и ФБиХ и видјећете колико је тачка потенције на рату и жртвама. Ништа мање од њих не одступају ни сами магазини који излазе три пута седмично. Када је недавно Џуд Романо без икаквог аргумента обуставио истрагу у случају „Добровољачка“ у појединим штампаним медијима могли сте о томе да читате читава три листа „о узорицма“ „о посљедицама“ „о лошим/добрим момцима“…

Сличне приче су и око Сребренице, Горажда, Бихаћа… Само је питање „ко је извор“ Србин, Бошњак или Хрват. Врти се увијек једна те иста „ратна“ прича која уопште не дозвољава да људи крену у правцу помирења и на неки начин, другом животу. Људи су медијски индоктринирани разним аргументима с једне, с друге и треће стране што код њих ствара утисак „да корак у садашњост и будућност људи никада неће остварити“. Ја схватам да велика бол преовладава у души сваког човјека који је изгубио некога свог без обзира на националну и етничку припадност, али ми је несхватљиво да се на основу тога базира цијела данашња политичка дебата која се шири по најважнијим институцијама БиХ, РС, ФБиХ и на основу које пљуште индивидуално подизање оптужби за клевету и лажи.

Да се разумијемо, не оправдавам ни на који начин Суд и Тужилаштво БиХ који јесу политичке институције и чији је главни задатак да промовишу причу „о једном народу као жртви“ али онда се мора доћи до квалитативног рјешења за тај проблем. Не једни да причају једну причу, а други другу и на крају све се заврши „не причамо више до даљњег“.

Зашто да нове генерације које одрастају и крећу у живот, слушају и гледају овакве ствари? Требам ли ја, као дјечак, рођен ратне 1992. године да слушам о томе како су се донијеле поједине пресуде за злочине у „овом или оном селу, граду; како су цивиле масакрирали; сјекли им ноге, руке…“? Људи на власти не схватају да нове генерације нису оптерећене прошлошћу и да оне желе једну нормалну друштвену средину у коме ће креирати свој живот за сутра. Нису свјесни да требају да креирају један нормалан амбијент у коме ће се његовати породична и патриотска традиција сваког народа, а који није заснован на рату, крви и мржњи.

Да ли данашња политичка елита заиста сматра да пребацивајући лоптицу на друге ријешава проблем? Не, она га само продубљава. Данас је он довољно продубљен да је ова држава у правом смислу ријечи добила карцином мржње који се испољава убјеђењима људи како су у праву, на бази пренијетог знања о неком „ратном догађају“.
Жалосно је само погледати колико је самих расправа у разним емисијама било по овом питању, а да се нигдје не помене опстанак и интерес младе популације у овој и оваквој држави, развој привреде и формирање неког реципроцитета.

Уопште не треба сумњати у то да постоје људи који су плаћени да с времена на вријеме пуштају „овакве балоне“ како би испитали пулс јавности и додатно конфронтирали народе. Како су западњаци 90-их Југославији наметнули рат, тако су `95-е формирали домаћу политичку машинерију са задатком трајног потенцирања на злочинима и крвавим ратним дешавањима како би народи живјели под тензијама.

Гдје је рјешење? Донијети закон на нивоу државе у коме ће се сви активни политички актери 90-их година послати у политичку пензију и гдје би о рату могли да причају само преко новоформираних института и то у склопу њиховог члана. Такође, донијети закон о одговорности јавно изговорене ријечи сваког политичког актера у земљи, у коме би сви обратили пажњу шта и како говоре о „шкакљивим“ темама које имају предизпозицију конфронтације према једном, другом или трећем конститутивном народу.

Преко ових закона многи би се упустили у конкретније рјешавање виталних проблема ове државе, а које подразумијева систематско уништавање криминала и корупције и обезбјеђивање људима животне егзистенције кроз развој бољег привредног амбијента и структурирани облик улагања у радна мјеста. На овај начин би се избјегла сваква реторика која би жељела да на различите начине скрене са социјалних проблема.

Када би Нијемци и Французи или Французи и Енглези имали овакву спону савременог негирања злочина и стално се враћали у прошлост, пола данашње еврозоне не би ни постојала, а питање је да ли би и ЕУ била у оваквом монтерном систему у коме је сада ,или тачније, да ли би уопште и постојала. Исто важи и за НАТО. Једноставно, морамо порадити да наш менталитет „небеских народа“ кроз историју промијенимо јер садашњи токови друштва дају нове задатке и изазове са којима ћемо се суочити кад-тад.

Деведесете се не могу заборавити, али будуће генерације имају велику одговорност да то раздобље превазиђу, а да се они посвете будућности овог друштва у оној мјери које обичан грађанин од њих очекује. Од прошлости ниједна нација нити народ није живио те је с те стране неопходно да се окренемо друштвеним вриједностима које су својствене времену и простору у коме живимо.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ovakvo razmišljaju mladi, ali njihova razmišljanja, kao i razmišljanja starijih koja su drugačija nego njihova, vlastodršci nipodaštavaju i narodski rečeno ne zarezuju nizašta.
    Njima je važno da uvijek potežu ova pitanja kako bi rasuli pažnju na međunacionalne svađe znajući da se u ratnim temama razilazimo, a sve sa ciljem da skrenu pažnju sa vlastitog kriminala i korupcije , sa življenja koje je sramota za ljudski rod u 21. stoljeću, pogotovo u Evropi.
    Koliko ne mogu da shvatim divljačkozvjersku pohlepu vladara naših života, toliko ne mogu da se načudim mazohizmu naroda, pogotovo mladih ljudi. Ne mogu da odgonetnem njegov mirni odlazak na vlastito stratište . Ako smo pristali da poubijaju nas bez ikakvog otpora ,i što pitanje za psihijatre što veličamo svoje egzekutore, nije mi jasno da smo zločincima dali dozvolu da i našu djecu, i njihovu još nerođenu djecu unište. Zločinci se svakodnevno slikaju na tv i kažu da nas zadužuju, da nas prodaju , da nas kradu i pljačkaju, a mi ćutke to prihvatamo, i podmećemo im vratove da im olakšamo zavrtanje naših šija. “ KOME SE NE SVIĐA NEKA IDE “ je poruka preko koje pametni nisu imali pravo da pređu. Znači li to da među nama nema pametnih?

Оставите одговор