Стани, стани, Идбар водо: Брана као инсталација у простору

Осим уобичајених "балканских" и "бх" придјева стварима, те писања англосаксонских појмова у оригиналу, ово саопштење осим због познатог Фронталовог природољубља, доносимо због заиста изванредног мјеста за премијеру, у подножју пробушене, сада излишне бране.

недеља, април 29, 2018 / 22:32

Синоћ је на Идбар брани у околини Коњица одржана свјетска премијера филма "Плаво срце".

Око 500 чувара ријека са Балкана и свијета је дошло да погледа филм који приказује борбу против убрзане изградње хидроелектрана и борбу за очување посљедњих дивљих ријека Европе, ријека Балкана.

Наташа Црнковић из Центра за животну средину је изјавила: "Филм јасно приказује да јеборба за очување ријека тешка, да понекад губимо, али и да уједињени све чешће побјеђујемо. Овим филмом смо корак ближе да проблематику хидроелектрана представимо свјетској јавности. Охрабрујуће је што се све више заједница буди и гласно бори за очување
оног највриједнијег што имају- питких и очуваних ријека".

Овај документарни филм је дио кампање Сачувајмо плаво срце Европе и представља борбу против хидроенергетских пројеката у Албанији, Македонији и Босни и Херцеговини.

Филм "Плаво срце" је урађен од стране продукцијске куће Фарм Леагуе на захтјев компаније спортске опреме Патагониа. Најаву филма можете погледати овдје. Патагониа је поред филма покренула и петицију која позива међународне банке да престану улагати у изградњу хидроелектрана на Балкану. Филм је преведен на 14 језика, а најављено је приказивање на преко 500 локација у свијету.

Брана у Идбру представља одличан примјер немоћи човјека над природом и због тога је баш ова необична локација одабрана за свјетску премијеру. Брана Идбар је изграђена 1959 године у долини испод Прења, на територији Коњица, ради заустављања наноса у Јабланичко језеро. Уложен труд али и много новца на крају је резултирао ничим, зато што је
брана убрзо након пуштања у рад минирана и сада кроз њу несметано протиче Башћица, вода која је побиједила идеју човјека да је укроти.

Преко 300 хидроенергетских пројеката је планирано у Босни и Херцеговини, на скоро свим нашим ријекама. Такви пројекти доносе корист само појединцима, док јавност од њих има штету по природу, људе и економију.



Оставите одговор