Србија: Увозе се и српске јабуке

Увозне јабуке "ајдаред", које ових дана плаћамо и до 150 динара по килограму, једним делом су, заправо, домаће јабуке које су својевремено извезене. Странци, понајвише Словенци, чували су их у хладњачама, а данас их, ето, пласирају у српским трговинама. Ово „Новостима“ потврђују и у домаћим трговинама. „Јесте мало чудно, али ми данас, практично, делом увозимо […]

среда, јун 13, 2012 / 22:36

Увозне јабуке "ајдаред", које ових дана плаћамо и до 150 динара по килограму, једним делом су, заправо, домаће јабуке које су својевремено извезене. Странци, понајвише Словенци, чували су их у хладњачама, а данас их, ето, пласирају у српским трговинама.

Ово „Новостима“ потврђују и у домаћим трговинама.

„Јесте мало чудно, али ми данас, практично, делом увозимо и домаће јабуке“, каже један од овдашњих трговаца.

„Словенци купују код нас веће количине када је сезона, и јабуке плаћају знатно испод 50 динара, а онда нам када је смањена понуда, исто то воће нуде по далеко вишим ценама, што је сада случај. Наравно, јабуке увозимо и из других земаља у окружењу, највише из Македоније.“

Питање је зашто се нисмо на време организовали и зашто смо дозволили да нам често пропадну огромне количине тог воћа током јесени, да их почетком лета, као сада када су залихе на измаку, плаћамо троструко више.

За стручњаке је мало необично што су цене воћа и даље превисоке. Необично је и да су за наше поднебље јабуке толико скупе, то је било увек народско воће.

„Високе цене од 130 и 150 динара неприлагођене су џепу просечног купца“, каже Владана Хамовић, економиста.

„Највећи проблем је што код нас није организован откуп, па цене тако у периодима слабије понуде значајно осцилирају. Велики је проблем код откупа и прераде, све је неорганизовано и зато смо у прилици да увозимо чак и јабуке.“

Она додаје да ће скупље воће свакако да има утицаја на даљи раст цена.

Статистика

Раст мајске инфлације је највећим делом последица раста цена сезонског воћа и поврћа. Према подацима Републичког завода за статистику, инфлација у мају у односу на април износила је 1,4 одсто. Међугодишња инфлација је, након континуираног пада у претходних 12 месеци, у мају увећана на 3,9 одсто.



Оставите одговор