Србија ове године мора вратити милијарду евра страним кредиторима

Држава Србија мораће ове године да врати милијарду евра страним кредиторима, што је 60 одсто више него 2011, а 50 одсто мање него 2013. године, када ће стићи рачун од чак 1,5 милијарду евра – пише "Данас". Упркос томе, подаци Народне банке Србије /НБС/ показују да држава наставља да обилато позајмљује новац у иностранству, па […]

субота, јун 23, 2012 / 10:47

Држава Србија мораће ове године да врати милијарду евра страним кредиторима, што је 60 одсто више него 2011, а 50 одсто мање него 2013. године, када ће стићи рачун од чак 1,5 милијарду евра – пише "Данас".

Упркос томе, подаци Народне банке Србије /НБС/ показују да држава наставља да обилато позајмљује новац у иностранству, па је тако само у прва три мјесеца ове године српски парламент ратификовао чак 1,85 милијарди евра нових кредита, који тек треба да се искористе и уђу отплату за наредни период.

Без обзира на то, спољни дуг, који укључује и државне и приватне обавезе према иностранству, смањен је у првом кварталу, али скоро искључиво захваљујући скоку евра у односу на друге валуте.

Само на овај начин, спољни дуг Србије је од јануара до марта смањен за 141,2 милиона евра, али је због новог задуживања укупан спољни дуг смањен за само 57,6 милиона евра или 0,2 одсто дуга.

Међутим, када изађу нови подаци за период од априла до јуна, сва „добит“ добијена јачањем евра ће бити избрисана, пошто је у том периоду, захваљујући грчкој драми, долар повратио сав изгубљени дио своје вриједности у односу на евро.

Још горе од тога, оштар пад динара у односу на евро у другом кварталу ће озбиљно погоршати однос српског спољног дуга и бруто домаћег производа, који је на крају марта стајао на граници од 77,6 процената, што је тик испод 80 одсто, односно нивоа изнад којег ће Србија постати високо задужена земља, према критеријуму Свјетске банке.

Укупан спољни дуг Србије износи 24,1 милијарду евра према мартовским подацима, од чега јавни дио дуга чини 10,7 милијарди, а остало су кредити домаћих банака и привреде.

У структури спољног дуга, државни дуг износи осам милијарди евра, дуг за који гарантује држава је додатних милијарду евра, док Народна банка Србије дугује 1,7 милијарди.

Приватни дуг износи 13,4 милијарде евра, од чега је 4,3 милијарде дуг банака, а 9,1 милијарду дуг предузећа.

Међу кредиторима доминирају стране банке које држе око половине спољног дуга Србије и међународне финансијске институције на које „отпада“ још 32,3 процента.



Оставите одговор