Србија на Мундијалу након седам година

Фудбалери Србије победили су селекцију Грузије са 1:0 у последњем мечу квалификација Групе Д, чиме су се директно пласирали на Светско првенство 2018. у Русији.

уторак, октобар 10, 2017 / 11:01

Победу и пласман на Мундијал као првопласирана екипа Групе Д, Србија је изборила голом Александра Пријовића у 74. минуту меча.

Пријовићу је то био први гол у дресу репрезентације Србије, а постигао га је 13 минута пошто је ушао у игру уместо Адема Љајића.

Није блиставо изгледала игра Србије ни на овом мечу, поготово у првом полувремену, али је говор у паузи, као и хук са трибина навео изабранике Славољуба Муслина да у другом заиграју "своју" игру, потпуно потисну Грузијце на њихову половину и постигну погодак вредан одласка на Мундијал.

До краја утакмице Србија је сачувала свој гол и пред више од 40 хиљада навијача на стадиону "Рајко Митић" прославила победу и пласман на Светско првенство у Русији.

После утакмице је приређен велики ватромет изнад јужне трибине стадиона "Рајко Митић".

Након десет одиграних кола, репрезентација Србије је забележила шест победа, уз само један пораз и три ремија и са 21 освојеним бодом и првим местом у групи, остварила пласман на Светско првенство.

Ирска је на гостовању победила Велс са 1:0, голом Џејмса Меклина у 57. минуту, што их је довело до пласмана у бараж за пласман на Мундијал.

Четвртопласирана Аустрија је на гостовању са 1:0 голом Луиса Шауба победила последњепласирану Молдавију.

У квалификацијама за Светско првенство у Русији 2018. учествовало је укупно 211 репрезентација, а на завршном турниру места има само за 32.

До жреба 1. децембра у Москви, односно до званичног краја квалификација 14. новембра, има још много тога да се реши, a учешће су за сада обезбједили: Русија, Бразил, Иран, Јапан, Мексико, Белгија, Јужна Кореја, Саудијска Арабија, Немачка, Енглеска, Шпанија, Нигерија, Костарика, Пољска, Египат, Србија, Исланд…

Свестско првенство почиње 14. јуна и траје до 15. јула. Градови домаћини су: Москва, Санкт Петербург, Калињинград, Казањ, Нижњи Новгород, Самара, Волгоград, Саранск, Ростов, Сочи и Јекатеринбург.

У Европи је већ доста тога познато. Директно на Мундијал ће Русија (као домаћин), Белгија, Немачка, Енглеска, Шпанија, Пољска, Србија и Исланд.

Остала су нерешена питања у групама А и Б, док је у Х мање више све извесно.

Словачка је као најгора другопласирана остала без Мундијала, јер се у понедељак по њу догодио најгори сценарио. Није било ремија у Кијеву или Кардифу, а Грузија није успела да изненади Србију.

У бараж ће Португалија или Швајцарска, Италија, Данска, Хрватска, затим из Групе А Шведска, Француска или Холандја, Северна Ирска, Грчка и Република Ирска.

Има још једна шанса за Словаке, али она је у домену великог чуда. Да Грчка код куће изгуби од Гибралтара, а да БиХ победи у Естонији. У том случају БиХ ће бити најгора другопласирана, а Хелени трећи у групи.