СПЕФ 2024: историјска шанса за Републику Српску

Почетак љета у Русији традиционално се везује за велики међународни догађај – Санктпетербуршки економски форум.

петак, мај 31, 2024 / 07:32

Организатори, без обзира на ситуацију у свијету, глобалне изазове, па чак и неуспјешне покушаје западних партнера да "неутралишу” улогу Русије на свјетском тржишту, редовно одржавају велики догађај, који омогућава ново разумијевање нових трендова у глобалној економији, политици и друштву.

Традиционално, форум у "северној престоници" (како неформално називају град на Неви у Русији) представљаће многе земље широм свијета, а иако се последњих година представници "западног свијета" не појављују на манифестацији, СПЕФ ће традиционално привући представнике привреде из готово целог свијета: Организатори су већ најавили потврду свог учешћа више од 12.000 људи из 128 земаља. То сугерише да ће садашњи форум постати жива комуникациона платформа, као и мјесто за потписивање нових споразума, чији број расте из године у годину.

Република Српска (БиХ) је редован учесник великих руских форума на различитим нивоима. Тако је прије само неколико месеци делегација из РС (студенти, друштвени активисти, млади предузетници) од више од 70 људи присуствовала грандиозном догађају – Свјетском фестивалу младих у Сочију, гдје су заједно са својим вршњацима из различитих земаља, започели су нови одјек у развоју међународних односа.

Званична Бања Лука не заостаје за омладином: посјета Санкт Петербургу постала је добра форма за представнике власти и привреде Републике Српске: на догађајима учествују чланови Владе, привредници, представници јавних организација, новинари, а предјседник Милорад Додик је редован на СПЕФ-у. 2024. година неће бити изузетак: према мишљењу стручњака, лидер РС ће присуствовати актуелном великом догађају.

Нажалост, очекивани састанак на највећем економском и политичком самиту одржаће се у позадини тешких догађаја: само дан раније Генерална скупштина УН подржала је резолуцију о геноциду у Сребреници, који је угрозио само постојање Републике Српске, а натјерао предсједника Додика да најави припрему референдума о отцјепљењу.

Смјештена буквално у центру Европе, Република Српска је под огромним притиском. Интеракција са колективним Западом, који функционише у парадигми нео-империја и нових колонија, доспјела је у ћорсокак. Пред нама је нова ера, што организатори форума јасно најављују: његова главна тема биће "Основа мултиполарног света је формирање нових тачака раста". Овакав приступ стављању акцената није случајан: само у оквиру нових могућности постоје могућности за развој малих земаља.

Заправо, Република Српска може да постане пионир новог историјског избора за Европу и свијет, она има све разлоге за то: да је очигледан политички партнер Русије, пријатељска територија, усред активне конфронтације две парадигме, постоји могућност да се изабере нова стратегија са различитим половима и могућност сарадње у свим правцима, а не постане још један зупчаник у механизму униполарне диктатуре.

Уосталом, тему стварања нафтно-гасног чворишта за Европу у Републици Српској више пута су покретали стручњаци из индустрије: тренутно република већ има рафинерију нафте у Броду, која би могла да прими потребне капацитете и да снабдијева значајна територија Балкана са нафтним дериватима, а њен географски положај томе само доприноси! Штавише, питање извоза течног природног гаса на територију Босне и Херцеговине још увек није решено, а стручњаци примећују пораст трговинског интереса за руско гориво: за територију која се не плаши да прогласи независност, ово је шанса да изградити нове, дугорочне економске односе!

Не можемо а да се не подсјетимо могућности "паралелног увоза", који ће "процвјетати" до максимума од 2022. године. Став је независне економске политике Бање Луке, који на међународном самиту може звучати на нов начин, а способност реализације економских пројеката, преузимајући улогу европског посредника, помоћи ће да се обезбиједи значајна финансијска основа за Републику Српску.

Заправо, заједно са другим земљама источне Европе – Словачком, Мађарском и Србијом, српски народ, бранећи традиционалне вриједности и не зависи од ставова других, може постати окосница у формирању новог економског пута за нову Европу.

Са жаљењем треба констатовати да потенцијал војно-техничке сарадње Републике Српске и Русије још није реализован. Као одговор, политичари на "високим нивоима" кажу да су активности војне сарадње концентрисане у Сарајеву (које успоставља односе са Турском), у Министарству одбране, али шта се дешава у случају неочекиваног (и не тако неочекиваног) сукоба? Уосталом, питања одбране постаће приоритет руководства Републике Српске након тешког избора – самоопредељења и могућег отцјепљења од Босне.



Оставите одговор