Славне личности и шкотски референдум: Шон Конери за, Фергусон против

У јеку кампање уочи референдума о незавиности Шкотске, славне Шкоти поделили су се у два супротстављена табора, нпр. на страну присталица отцепљења стао је глумац Шон Конери, док се ауторка романа о Харију Потеру Џоан К. Роулинг определила за останак у Уједињеном Краљевству. Конери, који се прославио улогом Џемса Бонда, одавно се изјашњава као шкотски […]

субота, септембар 13, 2014 / 01:38

У јеку кампање уочи референдума о незавиности Шкотске, славне Шкоти поделили су се у два супротстављена табора, нпр. на страну присталица отцепљења стао је глумац Шон Конери, док се ауторка романа о Харију Потеру Џоан К. Роулинг определила за останак у Уједињеном Краљевству.

Конери, који се прославио улогом Џемса Бонда, одавно се изјашњава као шкотски националиста, а почетком године подржао је независност и "суштинску демократску идеју да је народ Шкотске најбољи чувар сопствене будућности". С друге стране, Роулингова је поручила да би независност била "историјски велика грешка" и донирала је милион фунти кампањи за останак у унији, пренео је АП.

Конери и Роулинг су међу бројним чувеним Шкотима који су се јавно изјаснили о независности, мада стручњаци сматрају да утицај јавних личности ипак неће бити пресудан за исход референдума 18. септембра.

Међу присталицама самосталности Шкотске су и глумац Џералд Батлер, чланови групе Франц Фердинанд и аутор романа "Трејнспотинг" Ирвин Велш, који је у шали рекао да је Унија "начин да се Шкоти спрече да владају светом".

Ален Каминг који глуми Илају Голда у серији "Добра жена", допутовао је ове седмице из Њујорка како би подржао кампању за независност. "Ово је историјски тренутак за све нас. Сада имамо прилику да у овој земљи преузмемо судбину у сопствене руке", рекао је популарни глумац.

Неке друге славне личности сматрају, међутим, да је за Шкотску боље да остане у Уједињеном Краљевству.

Певачица Сузан Бојл најавила је да ће гласати против отцепљења јер сматра да Шкотска може да очува "свој славни идентитет и као део Британије".

Бивши менаџер клуба Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон, рекао је да Шкоти који, попут њега, живе у Енглеској "не живе у страној земљи": "Ми смо део породице Уједињеног Краљевства", казао је Фергусон.

Социолог Елис Кешмор сматра да ставови познатих личности неће пресудно утицати на исход гласања пошто су градјани Шкотске и без тога преокупирани питањем независности.

"То је као такмичење у једењу пите: први залогаји су укусни, а потом вам припадне мука од бројних личности које говоре о теми за коју сумњамо да је уопште разумеју", рекао је Кешмор.

Кампања уочи референдума бацила је светло и на културни јаз измедју Шкотске и остатка Британије, оценио је АП.

Идеја нове, енергичне нације, која ће искорачити из сенке доминантне суседне Енглеске, привукла је уметнике и већи део креативне заједнице у Шкотској.

Више од 1.300 шкотских писаца, музичара и уметника потписали су писмо у којем су поручили да ће независност пружити креативну слободу.

"Заокружићемо ‘да’ зато што смо замишљали бољу земљу", наведено је у писму. "Сада желимо да је изградимо."

У британским интелектуалним и уметничким круговима, патриотизам дуго времена није био у моди, али могућност распада земље пробудила је успавану страст за Уједињеним Краљевством, које чине Енглеска, Шкотска, Велс и Северна Ирска.

У кампањи "Останимо заједно" ангажовале су се бројне звезде, попут Мика Џегера, Пола Макартнија, Сајмона Кауела, Џуди Денч, Хелене Бонам Картер и Патрика Стјуарта, који су потписали отворено писмо у којем наводе да је "оно што нас повезује много веће од оног што нас дели".

Њихов став подржао је и Дејвид Боуви, Енглез који живи у Њујорку, упутивши на једној додели награда поруку Шкотској да остане у унији.

Има и оних који се нису јавно изјаснили око независности: тенисер Енди Мари, писац Иан Ранкин и глумац Џејмс Мекавој нису желели да кажу коју ће страну подржати.



Оставите одговор