Синод СПЦ: Цијена уласка Србије у ЕУ је признање независног Косова

Синод Српске православне цркве сматра да парафирани споразум Београда и Приштине у Бриселу "посредно и прећутно, али ипак фактички" признаје постојања система државне власти на КиМ независног од државног устројства Србије, а да ће цjена за евентуални улазак Србије у ЕУ бити и формално признање "независног Косова". "Нема никакве сумње у то да ће, после […]

понедељак, април 22, 2013 / 15:31

Синод Српске православне цркве сматра да парафирани споразум Београда и Приштине у Бриселу "посредно и прећутно, али ипак фактички" признаје постојања система државне власти на КиМ независног од државног устројства Србије, а да ће цjена за евентуални улазак Србије у ЕУ бити и формално признање "независног Косова".

"Нема никакве сумње у то да ће, после плаћања овако високе цене за фамозни ‘датум о почетку преговора’ и то преговора са непознатим бројем нових услова и са неизвесним исходом, цена за сам евентуални улазак у Европску унију бити и формално признавање ‘независног Косова’ од стране Србије и њена обавеза да не омета добијање столице ‘Косова’ у Уједињеним нацијама", пише у саопштењу Синода.

Подсјећајући да је у Бриселу текст споразума Београда и Приштине потписао предсједник Владе Србије и "предсједник Владе Косова", који је како се истиче "лице са потјернице", Синод наводи да је "неотклоњиви утисак да се ради о потпуном повлачењу институционалног присуства Србије на територији њене јужне покрајине, о успостављању ограничене аутономије српске заједнице на простору сјеверно од моста на Ибру у Косовској Митровици, у оквиру Тачијевог естаблишмента".

СПЦ сматра да је "ствар отежана пристанком државног врха Србије на несметани процес ‘евроинтеграција’ тачијевског Косова" и истиче да се не помиње Метохија, која, како каже звучи превише православно и српски, али и да нема помињања Србије у том контексту.

Такође се оцјењује да је посреди "пре чиста предаја него ли макар каква-таква продаја наше сопствене вјековне и, у духовном и историјском смислу, најважније територије", како сматра СПЦ, "темпирана од великих сценариста" на стоту годишњицу "ослобођења историјске Старе Србије од петовјековног робовања Османлијама".

"Нама се чини да би у односу на овакав споразум и подела територије била боље праведније и одрживије решење. Такође се питамо шта је наша висока државна делегација тражила у Москви пре неколико дана ако је већ била спремна да прихвати ‘максимум могућег’, који је ипак мањи од минимума пожељног", навео је Синод СПЦ.

Синод апелује на посланике Скупштине Србије и предсједника Србије да "пред богом, историјом српског рода и сопственом савјешћу, измјере и одмјере своју моралну и историјску одговорност приликом одлучивања о давању или ускраћивању сагласности Србије као државе на овакав текст споразума".

СПЦ апелује и на српски народ да "каква год била одлука државног врха Србије, не призна диктат силе и неправде него да Косово и Метохију сматра, увијек и заувијек својом земљом, не спорећи, ни на који начин, чињеницу да је то и земља оних Албанаца који у њој вјековима живе заједно са Србима".

У саопштењу објаљеном на сајту СПЦ, поручује се да ће Црква "у сваком случају остати са својим народом и у својим светињама на КиМ" и додаје да јој то "даје право и намеће дужност да упути овај апел".



0 КОМЕНТАРА

  1. Опет нажалост, појачаним аутошовинизмом и притиском невладиног сектора, који се финансира из центара којима је мило косметско природно богатсво… и Црква се устручава да каже своје мишљење. Правда се што има став. Избјегава да га каже јер се плаши реакције поменутих. Ето тако је закаснила са овим. Одмах, у петак, је требала реакција, данас је већ било прекасно.

  2. A, što naš predsjednik ćuti? Kao razlog dolaska patrijarha otvaranje pravoslavnih vrtića i gimnazija… To je dimna zavjesa iza koje je usaglašavanje stavova o Kosovu dobijenih iz inocentrale.
    Moji dragi sa Kosova i Metohije, prodali su vas i izdali , i svjetovna i duhovna vlast, kako u Srbiji, tako i u Srpskoj.Pogledajte, svako je bio kod svkoga, svako sa svakim, Nikolić sa patrijarhom, Nikolić sa našim firčijem, patrijarh sa firčijem ,i, stavovi su usaglašeni: svi Srbi treba da stanu pod tri šljive.
    Sudjeno nam je da smo poslednji izdanci srpski na ovim prostorima i da nam svjetlo gase ne, tudjinci i strani osvajači, nego domaći izdajnici i strani plaćenici, tzv korisni idioti.

  3. Занимљиво је да у „споразуму“ нема ништа о статусу СПЦ на Косову, а још чудније да ни Синод не поставља то исто питање?
    Ако је ово само прерушени Ахтисаријев план, онда СПЦ мора поставити своје тачке и интересе у споразум!

  4. Ања, закашњело јесте- али дефинитивно први пут од Краљевине Југославије да је Синод СПЦ дао СВОЈЕ мишљење, без зере устручавања, на нешто што се депава „стаду“.. Ја сам чак штавише изненађен- јер Синод де-факто позива на грађанску непослушност. Видјеђемо јел’ ово само шупљирање сад кад је све готово- или ће ово саопштење имати неку тежину..

Оставите одговор