Сели се патријарх: Срећом близу, не у Јужну Угарску

Замјеник градоначелника Београда Горан Весић најавио је данас пројекат изградње нове зграде на платоу код Храма Светог Саве, гдје ће бити сједиште патријарха и Светог синода СПЦ, док ће споменик патријарху Павлу бити постављен у близини Цркве Светог Марка.

четвртак, јул 26, 2018 / 14:13

Весић је за црквени Радио "Слово љубве" рекао да је у договору са Његовом светошћу патријархом српским Иринејом ангажован тим архитеката који ће радити на уређењу платоа испред Храма Светог Саве.

"Храм мора да буде централно место на том платоу, односно све стазе треба да воде ка њему. У оквиру комплетне реконструкције платоа радиће се и пројекат нове зграде у којој ће бити седиште патријарха и Светог синода, тако да ће све бити јединствена целина", навео је Весић.

Он је додао да је природно је да сједиште патријарха буде поред Храма Светог Саве и да то мјесто постане саборно мјесто спске цркве и, реално, српског народа.

Завршетак радова на Храму Светог Саве, каже Весић, изузетно је битан за Град Београд, али и за народ и цркву.

"Храм је важан и за туризам, јер се са Калемегданом и Скадарлијом налази међу три најпосећенија места у Београду. Имамо стални дијалог и добру комуникацију са Српском православном црквом и све евентуалне проблеме решавамо у ходу", наоменуо је он.

Говорећи о уређењу платоа испред Цркве Светог Марка, Весић је рекао да ће у близини Цркве Светог Марка бити подигнут споменик патријарху Павлу, а одлука о томе је у градском парламенту донијета крајем јуна.

Он је додао да је изабран и Одбор за подизање споменика на челу са генералним секретаром предсједника Србије Николом Селаковићем.

Весић је додао да се о уређењу тог платоа разговара и са српском црквом, али и са представницима Руске цркве, која се налази иза Цркве Светог Марка.

"Разговарао сам са оцем Тарасијевим и представницима Московске патријаршије о томе. Они хоће да ураде један духовни центар, где ће бити места и за свештенике и људе који долазе, али ће постојати и могућности да на том месту људи виде историју руске миграције у Србији, која није неважна и која је део наше историје", каже Весић.



Оставите одговор