Само нас ти не брани: Дачићу очување Српске национални интерес

Ивица Дачић, предсједник СПС, странке која је владала Србијом у вријеме када су Српској уведене санкције и блокада на Дрини, објашњавао је за БН последње изјаве како након потписивања бриселског споразума за Космет слиједи ревизија Дејтонскског споразума. Након што је 2008. пред бираче изашао са причом како за Косово треба ратовати, да би затом промијенио […]

недеља, април 28, 2013 / 17:50

Ивица Дачић, предсједник СПС, странке која је владала Србијом у вријеме када су Српској уведене санкције и блокада на Дрини, објашњавао је за БН последње изјаве како након потписивања бриселског споразума за Космет слиједи ревизија Дејтонскског споразума.

Након што је 2008. пред бираче изашао са причом како за Косово треба ратовати, да би затом промијенио фризуру "ала Слоба", Дачић је постао човјек са невјероватним осјећајем за реалност. У мору "прагматичних изјава" омакне му се понекад нека која излети пребрзо, као она да они који су га спремали да 2008. превјери и стане у строј са Демоктратском странком, спремају ревизију Дејтона.

“Србија наставља борбу за опстанак Косова и Метохије у оквиру Србије, али је одбрана Републике Српске значајан национални интерес српског народа у цјелини” – изјавио је за БН телевизију предсједник Владе Србије Ивица Дачић.

“Наравно, ми настављамо нашу борбу за опстанак Косова и Метохије у оквиру Србије. Настављамо нашу борбу за статус Срба који живе у оквиру Косова и Метохије и то је била и суштина овог споразума који смо парафирали, а то је да се обезбиједи једна врста српског ентитета на КиМ у једном периоду када Србија не признаје независност Косова, у једном периоду када још нема коначног рјешења. Али, ја сам желио да скренем пажњу и на то да постоје и друга питања која су веома важна, а можда у овом тренутку и најважнија за српски народ, као што је опстанак Републике Српске”, истакао је Дачић.

Он је подсјетио да је Србија гарант Дејтонског споразума и нагласио да ће Србија увијек стајати иза свог народа у Републици Српској.

“Ми смо увијек говорили да нема промјене Дејтонског споразума без сагласности сва три народа и оба ентитета у БиХ и у том смислу када су у питању и ове расправе које се посљедњих дана дешавају у Србији, сигуран сам да то питање не смије остати по страни, имајући у виду то да ми понекада живимо у прошлости, а немамо баш увид у садашњост. Као народ нисмо баш познати да имамо један стратешки преглед и стратешки увид у то шта ће се дешавати убудуће. Србија не би да отвара та питања, зато што у овом тренутку постоје други којима је у интересу да се отворе та питања али са једних других аспеката, са аспеката ревидирања Дејтонског споразума у смислу његове промјене, па чак и у смислу унитаризације БиХ. Ми смо апсолутно против тога. Исто тако, РС не треба да буде фактор нестабилности и дестабилизације, него једноставно треба да ојача, да гради свој ентитет и у том смислу Србија ће стајати иза”, нагласио је Дачић.

Он је указао на редовне сједнице двије владе РС и Србије и наставак сарадње коју ће имати министри и премијери.

“Али, мислим да треба да отворимо једну нову еру у борби за наше националне и државне интересе. Та нова ера значи да требамо да будемо активни дио једног процеса у међународној заједници који ће довести до реализације наших државних и националних интереса, а не да будемо реметилачки фактор и на тај начин не можемо ништа да остваримо. Значи, ја желим да ми свеукупоно промијенимо нашу тактику, да тражимо савезнике на свим странама, јер без тога не можемо да остваримо ништа”, поручио је премијер Србије.

Он каже да се вријеме у односу на прије неколико вијекова промијенило.

“Оно што је некада била стара Србија, сада што се тиче становништва је потпуно другачије него што је било прије можда два или три вијека. На територији старе Србије, мислим на Косово, Македонију итд. има све мање Срба. Временом се српски корпус селио у друге крајеве и ако бисмо данас гледали гдје живи колико Срба, сигурно је да на сјеверу Косова живи око 40 до 50 хиљада, а на југу Косова негдје око 70 хиљада Срба и у том смислу свакако да опстајање Републике Српске, гдје живи више од милион Срба, одбрана РС у смислу ентитета, јесте наш значајан интерес у цјелини. То говорим због тога у посљедњим мјесецима и посљедњим годинама се стално говори о томе да уколико нема Косова, нема ни Србије”, подвукао је Дачић.



0 КОМЕНТАРА

  1. Да није безобразно било би смијешно,човјек који продаје свој народ и земљу тврди да то ради да би нас бранио,границе људског безобразлука су безграничне!!Дачићи немој свега ти да нас ти браниш,јер могу само да замислим како ћемо тек ми да звршимо послије твоје одбране!!!!x-(

  2. Nemoj nas ti Dačiću braniti, molim te.

    Svi iz RS, i vlast i opozicija, treba da brane dvoentitetsko uređenje BiH, očuvanje ingerencija koje ima RS i da ne dozvole da se preispituje entitetsko glasanje.

    I nemamo se šta brinuti. Oni su u Briselu moraju da čupaju svaku moguću dodatnu pogodnost za Srbe sa Kosova, a mi u RS imamo sve što nam treba i samo da Dačić nešto ne pokvari.

    Kao u onom vicu kad je Mujo poslan u svemir, sa čuvenom rečenicom „nahrani kerove i ništa ne diraj“.
    E tako se treba i Dačić ponašati: Ivice, ko Boga te molimo, što se tiče Republike Srpske, ništa ne diraj!!!!

  3. „Francišković je sada režim optužio i za veleizdaju, a za taj je čin predložio uvođenje smrtne kazne pozivajući se na primjer SAD-a. Kao veleizdajnike na koje bi primijenio tu kaznu naveo je predsjednike Stjepana Mesića i Ivu Josipovića, premijere Jadranku Kosor, Ivu Sanadera i Zorana Milanovića te sve koju su im „asistirali u veleizdaji“ jer su uveli Hrvatsku u Europsku uniju.“

    http://www.youtube.com/watch?v=c0MhIW6aR9c&feature=player_embedded

Оставите одговор