Самит у Бањој Луци: Без потписа СПЦ на декларацији вјерских заједница

Представници вјерских заједница потписали у синоћ у Бањој Луци декларацију у оквиру Међународног самита о миру и помирењу "Корак напријед". Декларацију су потписали у име Јеврејске заједнице у БиХ Игор Кожемјакин, поглавар Исламске заједнице у БиХ Хусеин Кавазовић, бањалучки муфтија Едхем Чамџић, те надбискуп врхбосански, кардинал Винко Пуљић и бањалучки бискуп Фрањо Комарица. Представници Српске […]

понедељак, јун 10, 2013 / 07:21

Представници вјерских заједница потписали у синоћ у Бањој Луци декларацију у оквиру Међународног самита о миру и помирењу "Корак напријед".

Декларацију су потписали у име Јеврејске заједнице у БиХ Игор Кожемјакин, поглавар Исламске заједнице у БиХ Хусеин Кавазовић, бањалучки муфтија Едхем Чамџић, те надбискуп врхбосански, кардинал Винко Пуљић и бањалучки бискуп Фрањо Комарица.

Представници Српске православне цркве /СПЦ/ присуствовали су молитвеном скупу као посматрачи, али нису потписали декларацију.

Кардинал Винко Пуљић рекао је новинарима, након потписивања Декларације, да вјерски представници овим скупом поручују да желе мир и да се моле за њега, те да траже пут до мира. "Сви смо ми градитељи тог мира", поручио је Пуљић и истакао да мир почива на истини, правди, солидарности, праштању и помирењу.

Он је нагласио да треба поштивати то што представници СПЦ-а нису активни учесници. "Морамо поштивати њихову слободу. Не можемо никога присилити, али отворени смо да тражимо пут за сваку сарадњу са другима", рекао је Пуљић.

Поглавар Исламске заједнице у БиХ Хусеин Кавазовић нада се да је ово истински корак напријед. "Оно што је најважније јесте да се сви ми поглавари вјерски заједница, али и свештенство, понашамо у духу декларације", рекао је Кавазовић.

Он је нагласио да је БиХ потребан корак напријед, те да се нада да ће овај скуп то и бити. "Мислим да из Бање Луке шаљемо снажну поруку суживота и толеранције", поручио је Кавазовић.

Високи представник у БиХ Валентин Инцко оцијенио је да је добро да вјерски лидери раде на миру и помирењу. "Било би још боље да то прихвате и широке масе и онда би се остварила хармонија. Мислим да то обични људи већ раде и добро је да то још раде људи на високим позицијама, поготово у политици. Онда би се створио други свијет", рекао је Инцко.

Члан Европског парламента Дорис Пак сматра да је веома потребно одржавање овог међународног самита, те да је добро да вјерске вође покушавају да одиграју позитивну улогу.

"Нажалост, представници СПЦ нису потписали заједничку изјаву вјерских вођа, већ су само присуствовали молитвеном скупу, што не желим осуђивати. Мислим да им није у интересу да не учествују у овоме са осталим, јер само заједно можемо нешто урадити и постићи циљ, а то је помирење", поручила је Пакова.

Она је истакла да се помирење не може остварити без религија, јер су оне деведесетих година прошлог вијека злоупотријебљене у политичке сврхе, па то треба зауставити.

"Послат је добар сигнал и не разумијем зашто припадници СПЦ нису потписали заједничку изјаву, када се све ово вечерас и дешавало међу њиховом популацијом", рекла је Пакова.

У декларацији се наводи и да потписници подржавају улазак БиХ у евроатлантске интеграције, те да апелују на домаће политичаре да обавезе у вези са ЕУ преведу у конкретна дјела.

Наводи се и да потписници охрабрују политичаре на што хитније провођење одлуке Европског суда за људска права у случају "Сејдић и Финци".



Оставите одговор