САД: Сирија неће бити Ирак

Сједињене Америчке Државе стоје иза своје процjене да је сиријски режим употријебио хемијско оружје, као и тврдње да неће бити грешке каква је учињена у случају Ирака, а предсједник Барак Обама изложиће доказе о томе свом руском колеги Владимиру Путину, на маргинама самита Г8 следеће недеље, саопштила је Бела кућа. Обама ће изнијети "све доказе […]

субота, јун 15, 2013 / 11:25

Сједињене Америчке Државе стоје иза своје процjене да је сиријски режим употријебио хемијско оружје, као и тврдње да неће бити грешке каква је учињена у случају Ирака, а предсједник Барак Обама изложиће доказе о томе свом руском колеги Владимиру Путину, на маргинама самита Г8 следеће недеље, саопштила је Бела кућа.

Обама ће изнијети "све доказе и разлоге због којих смо тако сигурни у процјену коју је Бјела кућа објавила о употреби хемијског оружја", рекла је портпаролка Беле куће Џен Псаки.

"Процјенили смо на основу више независних токова информација", саопштила је Псаки новинарима, пошто је Бјела кућа објавила да ће појачати "војну подршку" сиријским побуњеницима.

Њујорк тајмс пише да ће Американци послати лако наоружање и муницију, али не и ракете земља-ваздух које је тражила опозиција. Позивајући се на стручњаке, лист наводи да то оружје не може много да помогне сиријској опозицији.

Бјела кућа је у четвртак први пут саопштила да је режим сиријског предсједника Башара ел Асада у више наврата користио хемијско оружје, нарочито гас сарин, против побуњеника који покушавају да га свргну с власти.

Лист Волстрит џорнал је објавио и да Американци планирају увођење зоне забране летења изнад дјела територије Сирије, коју би спроводили авиони и противваздушни системи САД стационирани у Јордану.

Русија је одмах послије објаве Вашингтона, саопштила да су информације које су САД објавиле фабриковане.

Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров рекао је, у разговору са америчким државним секретаром Џоном Керијем, да би војна подршка сиријским побуњеницима, коју су САД најавиле, могла да подстакне насиље на Блиском истоку, а да оптужбе САД да влада у Дамаску користи хемијско оружје нису поткрепљене провјереним доказима.

Нешто раније, савјетник за спољне односе руског предсједника, Јуриј Ушаков, рекао је да Москва сматра да су информације Вашингтиона о употреби хемијског оружја сиријског режима над сопственим народом неубједљиве, као и да ће повећање америчке војне подршке Асадовим противницима штетити заједничким руско-америчким напорима да се организује мировна конференција о Сирији.

Ушаков је, такође, упозорио Вашингтон да не начини грешку као у случају инвазије на Ирак 2003. године, пошто је погрешно оптужио Садама Хусеина да користи оружје за масовно унишстење.

С друге стране, Псаки је одговорила да су САД увјерене да неће бити поновљена ситуација из Уједињених нација, када је тадашњи државни секретар Колин Пауел објавио да Садам Хусеин гомила хемијско оружје.

Те оптужбе никад нису потврђене, а у Ираку никада није пронађено хемијско оружје, подсјетио је Франс прес.

"Дозволите ми да вас подсјетим да су државни секретар (Џон Кери) и предсједник (Барак Обама), наравно у другачијим улогама, били тамо током дебате о Ираку. Сви питају зашто ово траје тако дуго, а један од разлога је што обојица знају, као чланови националног безбједносног тима, колико је важно провјерити чињенице и бити сигуран у њих, прије него што се направи следећа процјена", рекла је Псаки.

Почетком мјесеца, Француска је саопштила да "нема сумње" да је Асадов режим користио гас сарин у сиријском конфликту.

Према једном од ранијих извјештаја Уједињене нације су навеле да постоје основане сумње да су обје стране у сиријском сукобу користиле хемијско оружје.



Оставите одговор