САД: Дуванске компаније морају јавно признати лаж

Федерални суд Вашингтона обавезао је дуванске концерне у САД да јавно признају пред Американцима лажи, те открију истину о штети по здравље пушача и оних који су "осуђени" на пасивно пушење. Рок за признање је 1. март идуће године, до када дувански концерни морају да одлуче на који начин ће то да учине. Дуванским фирмама […]

понедељак, децембар 3, 2012 / 13:41

Федерални суд Вашингтона обавезао је дуванске концерне у САД да јавно признају пред Американцима лажи, те открију истину о штети по здравље пушача и оних који су "осуђени" на пасивно пушење.

Рок за признање је 1. март идуће године, до када дувански концерни морају да одлуче на који начин ће то да учине.

Дуванским фирмама је предложено неколико варијанта, а свака је гора од друге.

Комапније морају да искажу кајање путем радија, телевизије, штампе или на интернету, као и да плате вријеме емитовања и штампани простор по цијенама рекламе.

Од времена када је кренуо јак антидувански талас у САД су очекиване накнаде од стотина хиљада до стотина милијарди долара.

Накнаде држави Мисисипи су 1998. године процијењене на 426 милијарди.

Флорида је добила од шефова дуванских фабрика 2000. године 145 милијарди долара.

Међутим, циљ иницијатора таквих кампања није увијек борба против никотина.

Као и дувански бизнис, и антидуванске кампање се претварају у бизнис. Иза тога се често крије жеља да се "помузу масне краве" – упозоравају експерти.

Ипак, оваква пресуда о јавном дуванском самооптуживању још се није десила.

Окружни судија Гледис Кеслер утврдила је специјалне обрасце за изјаве кајања. Има их више од 20.

На примјер, компаније морају да кажу како пушење убија у просјеку 1.200 Американаца дневно или да све цигарете изазивају рак.

Пресудом у Вашингтону завршен је процес против дуванских компанија, започет 1999. године.

Вашингтонски листови пишу да је у министарству здравствене заштите САД вијест о "самобичевању" дуванских комопанија изазвала одушевљење.

Нико не може да каже колико људи у свијету пуши. Према неким процјенама, ријеч је о више од милијарде људи. Од тога 200 милиона су жене.

Сваке године од болести изазваним пушењем умире од 3,5 до пет милиона људи.



Оставите одговор