Сабирање годишњих утисака: Коалиција нека, за заштиту ријека

Коалиција за заштиту ријека је у Бањој Луци представила активности које су обиљежиле ову годину и планове за 2018. годину на пољу заштите ријека и борбе против изградње хидроелектрана.

среда, децембар 27, 2017 / 10:37

Ова коалиција се зове "за заштиту ријека БиХ" и шаље саопштења искључиво на латиници, али ми ћемо је третирати као да је уз овакву агенду могуће да се зове Коалиција за заштиту (ријека) Српске. Природа је битнија од донаторске политике.

Наташа Црнковић, Центар за животну средину: "Центар за животну средину се дуже од 13 година противи изградњи нових хидроелектрана и подржавамо грађане и грађанке који воде битке у својим локалним заједницама. Ову годину су на пољу заштите животне средине обиљежиле борбе за заштиту ријека широм наше државе и видимо да се тај тренд неће промијенити ни наредне године. Хидроелектране представљају једну од највећих појединачних пријетњи за природу, људе и економију Босне и Херцеговине”.

Више од 300 пројеката хидроелектрана у БиХ пријети да уништи све наше ријеке, стога је потребан заједнички приступ на нивоу државе и кампања за борбу против ових пројеката. Због тога је у јуну прошле године покренута "Коалиција за заштиту ријека Босне и Херцеговине", која окупља организације и појединце спремне да се боре за наше ријеке. Ове године се најжустрија борба водила око ријеке Крушчице, у близини Витеза.

Харис Ђелиловић, Еколошко друштво Бистро из Крушчице: "Ријека Крушчица представља извор живота и најважнији ресурс нашег краја који смо спремни да бранимо до последњих атома снаге и то смо својим дјеловањем до сада и показали. Двије планиране хидроелектране представљају искључиво лични интерес појединаца. Почетак извођења радова је изазвао оштро противљење локалног становништва и шире заједнице која зависи од ове ријеке, а ту првенствено мислим на становништво Зенице које питку воду добија директно из корита Крушчице”.

Доказано је да су хидроелектране застаријела технологија и да узрокују огромне посљедице на природу, економију и локалне заједнице. Зато је у многим земљама присутан тренд њиховог уклањања.

Виктор Бјелић, Центар за животну средину: "Коалиција за заштиту ријека БиХ ће пружити стручну и правну подршку локалном становништву и удружењима да се на вријеме укључе у доношење одлука. У наредном периоду ће фокус дјеловања Центра за животну средину кроз Коалицију за заштиту ријека БиХ бити на заустављању планова за хидроелектрану Крупа и свих других хидоелектрана на ријеци Врбас. Коначни циљ нам је проглашење кањона и клисура Врбаса заштићеним".

Много је примјера борбе из читаве Босне и Хецеговине, а неке од најуспјешнијих кампања су успјеле да очувају ријеке или дијелове ријека Сутјеска, Хрчавка, Врбас, Крушчица, Неретва, Љута, Буна, Уна, Унац и Жељезница.



Оставите одговор