Русија: Поларни град као космички брод

Руске архитекте урадиле су пројекат јединственог града Умка за крајњи Сјевер у коме ће бити вјештачка клима и у потпуности затворен животни циклус – као на космичком броду! Примјена суперсавремених технологија омогучиће да се овај град, који називају – чудом подигне на било којој тврдој површини, укључујући и Мјесец. Изградња ће коштати до пет до […]

среда, октобар 5, 2011 / 11:31

Руске архитекте урадиле су пројекат јединственог града Умка за крајњи Сјевер у коме ће бити вјештачка клима и у потпуности затворен животни циклус – као на космичком броду!

Примјена суперсавремених технологија омогучиће да се овај град, који називају – чудом подигне на било којој тврдој површини, укључујући и Мјесец.

Изградња ће коштати до пет до седам милијарди долара.

Град за поларне ширине већ је добио назив Умка, што у преводу са чукотског значи "бијели медвјед". Он је прављен специјално за живот научника, поларних истраживача и нафташа који ће радити у сложеним климатским условима Арктика. Такав град ће имати стратешки значај као упориште Русије на Сјеверу.

Умку планирају да подигну на острву Котељни у архипелагу Новосибирска острва. Град ће омогућити да се удобно и економски повољно услуже руске платформе за експлуатацију нафте, а њих у том региону треба да буде изграђено око 40.

Умка ће се налазити у средини Сјеверног поморског пута и може да постане успутна станица на тој важној маршрути.

Град који ће бити у вјечном леду подсјећа споља на огромни звјездани брод дужине километар и по и ширине 800 метара, рекао је за Глас Русије аутор пројекта, заслужни архитекта Русије Валериј Ржевски.

"За основу смо узели Међународну космичку станицу. Направили смо технолошку окосницу за одржавање живота и транспорт, а на њу смо нанизали разне блокове, између осталог стамбене, научне, производне, административне и спортске.

Град ће представљати прави хотел за пет звјездица, гдје су за људе створени максимално комфорни услови живота. Предвидјели смо велику спортску зону, полифункционалне спортске сале, стадион, базен, аквапарк, зимске баште. У граду ће бити школе и дјечији вртићи, концертне и биоскопске дворане, забавни комплекс, чак црква Николаја Чудотворца" – објашњава Ржевски.

Око 5 000 становника Умке од разних непогода браниће купола од прозрачне пластике.

Осим довожења намирница Сјеверним поморским путем, град ће имати велику стаклену башту, рибљу фарму, живинарску фарму.

У Умци ће бити двије фабрике за прераду отпада, а техничка вода ће пролазити кроз филтере и користити се поново. У фази изградње планира се коришћење енергије од два блока пловећих нуклеарних централа.

Освајањем морског дна, стални енергетски блок ће почети да ради на рачун ресурса који ће се тамо експлуатисати.

Поларни град, који изгледа као да је сишао са страница научнофантастичног романа, био је представљен на Другом међународном арктичком форуму у Архангелску и изазвао је огромно интересовање. У скорије време пројекат Умке ће бити приказан у Норвешкој и Канади.



Оставите одговор