Ријечне корњаче разговарају са младунцима

Научници из Бразила успјели су да присуствују подводном "разговору корњача". Снимци су открили да ријечне корњаче, током сезоне "гнијежђења", размјењују информације вокалним путем – међусобно комуницирају користећи најмање шест различитих звукова, у шта спада и комуникација између мајке и младунаца, пише ББЦ. Истраживачи наводе да је ово први пут да је забиљежена родитељска брига код […]

субота, август 23, 2014 / 09:10

Научници из Бразила успјели су да присуствују подводном "разговору корњача".

Снимци су открили да ријечне корњаче, током сезоне "гнијежђења", размјењују информације вокалним путем – међусобно комуницирају користећи најмање шест различитих звукова, у шта спада и комуникација између мајке и младунаца, пише ББЦ.

Истраживачи наводе да је ово први пут да је забиљежена родитељска брига код корњача. Такође упозоравају да би корњаче могле бити осјетљиве на буку.

Резултати истраживања објављени у магазину „Херпетологика“ укључују и снимке необичног говора корњача. Откривају да животиње можда воде знатно комплексније друштвене животе него што се раније мислило.

Истраживачки тим користио је микрофоне и подводне хидрофоне на ријеци Тромбетас у Амазонији између 2009. у 2011. године, да би снимио преко 250 различитих звукова животиња. Научници су даље анализирали снимке и разврстали вокализацију у шест различитих типова, повезујући сваку категорију са специфичним понашањем.

Доктор Камила Ферара изјавила је за ББЦ: „Тачно значење није познато.. али мислимо да размјењују информације. Мислимо да звук помаже животињама са синхронизују своје активности у току сезоне гнијежђења.“

Звуци који су животиње испуштале врло суптилно су се разликовали у зависности од понашања. На примјер, одрасле јединке испуштале су специфичан звук када су мигрирале кроз ријеку, а другачији звук када су се окупљале испред плажа за гнијежђење. Специфичан звук испуштале су и када су чекале младунце на плажи.

Доктор Ферара вјерује да женке ове звуке производе како би водиле младунце ка води и кроз воду. “Без тих звукова, младунци не би знали куда да иду.”

Пошто многе врсте корњача имају животни вијек од неколико деценија, истраживачи такође сматрају да млађе корњаче уче вјештине "говорне комуникације" од старијих јединки.



Оставите одговор