Реал објединио европску и свјетску титулу, хет-трик Роналда

Головима Бенземе и Роналда (хет-трик) шампион Европе је побиједио првака Јапана и првог клуба те земље (уопште азијског) у финалу Свјетског клупског првенства.

недеља, децембар 18, 2016 / 15:39

"Краљевићи" су до узимања трофеја из витрина највећег ривала Барселоне, истини за вољу, дошли теже него што се очекивало, јер су Јапанце савладали тек у додатних 30 минута.

Реал је био најбољи и 2014. (против Сан Лоренца 2:0), а рачунајући и некадашњи Интерконтинентални куп (побједник 1960, 1998. и 2002) има пет трофеја.

Тријумфом у Јокохами, Реал је продужио феноменалан низ на 38 утакмица без пораза.

Почетак овогодишњег финала није наговјештавао мучење Роналда и дружине у Јокохами. Модрић је у 9. минуту шутирао са 16 метара, голман Согахата одбио лопту, али тачно на ногу Бенземи, који ју је прослиједио у незаштићену мрежу – 1:0.

То је 171. гол Француза у дресу Реала, што га је попело на девето мјесто вјечне листе стрелаца славног клуба.

Чинило се да ће Зиданова екипа лагано да обједини европску и свјетску титулу, међутим, Шибасаки се умијешао у сценарио Мадриђана и с два гола најавио сензацију. Јапанац је најпре, у 44. минуту, искористио смушеност одбране Реала и грешку Варана, а у 52. прецизним шутем са 18 метара савладао Наваса – 1:2.

Роналдо? Да, најбољи фудбалер свијета је ту, на терену Интернационалног стадиона. Жеља да буде стрелац неколико пута га је одвела у себичност, све док није добио зицер, овог пута у виду пенала.

Лукас Васкез је оборен у шеснаестерцу Кашиме у 60. минуту. Лопту је узео – ко други – Роналдо и вратио финале у резултатски егал – 2:2.

Десетак минута касније Португалац је поново матирао Согахату, тада из игре, међутим, гол је поништен због офсајда. Претходно је Бензема погодио стативу.

Навалили су "краљевићи" да постигну и трећи гол, имали су шансе за то, пре свих Роналдо, али на крају их је срећа погледала. Најприје одлуком судије Шиказвеа да не додијели Рамосу други жути картон, иако га је већ спремио за повлачење с леђа, а потом и промашајем Енда, који у трећем минуту надокнаде није погодио побједу Кашиме! Продужеци…

А у додатних 30 минута, Роналдо доказује правило да најбољи реагују кад је најпотребније.

Феноменални стрелац погађа мрежу упорних Јапанаца у 98. минуту, после додавања Бенземе (офсајда овог пута није било), а шест минута касније и на асистенцију Кроса – 4:2. То је његов 40. хет-трик у дресу Мадриђана.

Нема бољег од Роналда, нема бољег од Реала. Година 2016. у знаку "краљева".

ФИФА је, дабоме, "Златну лопту", признање најбољем актеру финала, додијелила Кристијану Роналду. "Сребрна" је припала Луки Модрићу, а "бронзана" Гакуу Шибасакију, двоструком стрелцу за Кашиму.

Треће мјесто на СП за клубове је освојио колумбијски Атлетико Насионал, пошто је бољим извођењем пенала побиједио мексичку Америку – 4:3 (2:2).