Путин: Милијарде дајемо да нам се приклони Украјина

Битка између Брисела и Москве за превлађујући утицај у Украјини сада се, углавном, води на економском терену, констатују медији у Кијеву. ЕУ нуди Кијеву асоцијативно чланство, а руски предсједник Владимир Путин корист од десет милијарди долара годишње, ако се "млађа сестра" прикључи Царинском савезу три чланице Заједнице назависних држава. Предсједник Украјине Виктор Јанукович је током […]

понедељак, април 29, 2013 / 15:57

Битка између Брисела и Москве за превлађујући утицај у Украјини сада се, углавном, води на економском терену, констатују медији у Кијеву.

ЕУ нуди Кијеву асоцијативно чланство, а руски предсједник Владимир Путин корист од десет милијарди долара годишње, ако се "млађа сестра" прикључи Царинском савезу три чланице Заједнице назависних држава.

Предсједник Украјине Виктор Јанукович је током минуле седмице имао више сусрета са министрима спољних послова Холандије, Данске, Пољске и још неколико чланица ЕУ које су обећале подршку и помоћ Кијеву уколико до краја љета испуни све услове да би од Брисела добио споразум о придруживању.

Истовремено је секретар украјинског Савјета за националну безбједност Андреј Кљујев боравио, заједно са лидером опозиционе партије Баткившћина Арсенијем Јацењуком, у Бриселу, гдје се конкретно са представнцима ЕУ разговарало о условима које треба испунити у наредна четири мјесеца да би се споразум о асоцијацији потписао у септембру.

Баткившћини ЕУ нема алтернативу

Кљујев и Јацењук су, како преноси агенција УНИАН, оцијенили да њихова земља може испунити 71 услов ЕУ да би постала асоцијативни члан Уније. Вођа Баткившћине је предложио да се у украјинској Врховној ради (националном парламенту) оснује специјална депутатска комисија за убрзану израду закона усмјерених на евроинтеграције.

Путин је, приликом традиционалног годишњег одговора на питања грађана Русије, указао да би Украјина, уколико се придружи Царинској унији, у којој су за сада, поред његове земље, Бјелорусија и Казахстан, годишње имала економску добит од приближно десет милијарди долара.

Таква добит би услиједила не само због знатно нижих цијена руског гаса, већ и других погодности које би украјинска предузећа имала на тржишту Царинске уније, тврди Путин који је раније ове године, приликом разговора са Јануковичем, покушао да укаже свом украјинском колеги на велику корист за његову земљу ако уђе у Царинску унију.

Украјина је за сада ставила до знања да би прихватила статус посматрача у Царинској унији, али из Москве је брзо стигао одречан одговор и савјет да се Кијев мора, на крају, опредијелити да ли ће се чвршће економски везати за Русију или ЕУ.

Мало милом, мало силом

Колико је Русији стало до Украјине довољно говори и чињеница да је у Кијев допутовао и економски саветник предсједника Русије Сергеј Глазјев, у покушају да "преломи" своје украјинске домаћине и објасни им да будућност њихове државе лежи баш у Царинској унији.

Глазјев се није либио ни да запријети Кијеву, уколико закључи асоцијативни споразум са ЕУ, да ће му врата Царинске уније у том случају бити затворена.

Гласила у Кијеву, почев од националне ТВ до штампаних медија, помно прате и најновије изјаве челника Гаспрома Алексеја Милера и портпарола те компаније Сергеја Купријанова који су указивали на немогућност стабилног снабдијевања гасом европских потрошача кроз украјинске цјевоводе.

Непосредно после Милера и Купријанова огласио се и вицепремијер Украјине Јуриј Бојко оцјеном да је главни проблем у односима две земље раније потписани "нељудски гасни уговор" који присиљава Кијев да од сусједне земље преузима све мање тог енергента, јер није у стању да плати "астрономску цијену" плавичастог горива који је лане износила више од 420 долара за хиљаду кубних метара.

Лане је Украјина купила од Русије око 32,8 милијарди кубика гаса или за око петину мање него претходне године, а у првом кварталу 2013. те набавке су још драстичније скресане, јер у Кијеву тврде да су нашили "други начин да дођу до јефтинијег гаса", док у Москви поново сумњиче своје украјинске партнере за "непоштене гасне игре".



Оставите одговор