Проклетсво Аргeнтине, Чиле први пут слави Копа Америку

Фудбалери Чилеа по први пут у историји освојили су титулу на Копа Америка побједом над Аргентином после бољег извођења пенала. После 120 минута фудбала у Сантјагу није било голова, а домаћи тим је био много бољи у пенал серији и славио са 4:1. Аргентинци су очајно шутирали једанаестерце, осим Лионела Месија сви су промашили (Игуаин […]

недеља, јул 5, 2015 / 12:34

Фудбалери Чилеа по први пут у историји освојили су титулу на Копа Америка побједом над Аргентином после бољег извођења пенала.

После 120 минута фудбала у Сантјагу није било голова, а домаћи тим је био много бољи у пенал серији и славио са 4:1.

Аргентинци су очајно шутирали једанаестерце, осим Лионела Месија сви су промашили (Игуаин и Банега), док су Чилеанци били без грешке. Титула хероја отишла је у руке Алексиса Санчеса који је са бијеле тачке само „ћушнуо“ лопту у гол.

После пет пораза у финалима ‘Црвени’ су у 44. издању турнира коначно дошли до трофеја, а аргентинско проклетство се наставља јер не знају за титулу ни после 22 године. Такође, једна од најбољих напада предвођена Месијем изгубила је и друго велико финале у последњих годину дана, након оног на Свјетском првенству у Бразилу.

Тако је фудбалер Барселоне остао на само два трофеја са националним тимом, али они нису у сениорској конкуренцији. Меси је пружио најслабију партију у финалу, али је и такав био далеко најбољи у својој екипи, а вјероватно ће и овога пута конкурисати за најбољег играча турнира.

С друге стране, изабраници Хорхеа Сампаолија крунисали су сјајан заједнички период, али се мора признати да су током Копа Америка имали помоћ судија.

Такође, може се слободно рећи и да је селектор ‘Гаучоса’ Херардо Тата Мартино највећи кривац за овај неуспјех. Мартино у финалу није ни убацио Карлоса Тевеса, хероја из четвртфинала, а онда одредио Гонсала Игуаина да шутира једанаестерац, иако је нападач Наполија потпуно изгубио самопоуздање током сезоне. После очајног периода у Барселони, Мартино је у истом стилу наставио и са националним тимом.

Утакмица на Националном стадиону у Сантјагу имала је импресиван почетак, када је свих 50.000 људи отпјевало чилеанску химну. Ношени сјајном подршком са трибина домаћи играчи кренули су веома офанзивно и у првих десетак минута потпуно контролисали ритам. Прву велику прилику имао је Артуро Видал када је ухватио волеј лијевом ногом, али је лопту одбио Серхио Ромеро.

Иако је било притиска у почетку, средином другог дијела игре Аргентинци су преузели контролу над утакмицом, а Чилеанци постали све грубљи. У низу фаулова издвојио се онај Гарија Медела над Лионелом Месијем, када га је шутнуо ногом у стомак и добио жути картон.

Прву шансу за госте пропустио је Серхио Агуеро – његов покушај главом после центаршута Месија из скраћеног корнера браво је некако успио да извуче из гола.

Велики пех задесио је ‘Гаучосе’ у 25. минуту када се поново повредио Анхел ди Марија. Момак који је прије годину дана пропустио финале Свјетског првенства, после једног трка са лоптом осјетио је бол у задњој ложи и четири минута касније умјесто њега је ушао Есекијел Лавеци.

Управо је играч Пари Сен Жермена био најближи голу Чилеа – Хавијер Пасторе се сјајно убацио и заломио чувара, вратио повратну до Лавеција који са неких 11 метара гађа право у Брава.

Ритам утакмице у другом полувремену знатно је опао, а игра је често сјецкана ситним фауловима, међу којима се издвојио један грубљи над Артуром Видалом. Као и обично невидљиви Агуеро своје мјесто је уступио Гонсалу Игуаину који је пропустио златну прилику у 92. минуту да донесе велику радост Аргентини.

Нападач Наполија је прихватио једну лопту у казненом простору домаћих, али је његов ударац завршио мало поред десне стативе. Седам-осам минута прије његове шансе ударац је окушао и Алексис Санчес, али ни он није имао успјеха.

Очекивано, у продужецима је виђена успаванка и борба између два казнена простору коју је могао да прекине управо Санчес после катастрофалне грешке Маскерана. Везиста Барселоне промашио је чисту лопту и омогућио нападачу Арсенала да иде сам ка голу Аргентине. Ипак, био је мало искоса, а и стизао га је Сабалета, па је његов шут завршио преко гола.

То је било последње узбуђење и првом продужетку, а 15 минута касније резултат је остао исти, па се приступило извођењу пенала. Чилеанци су били изузетно сигурни – погодили су Матијас Фернандес, Артуро Видал, Чарлс Арангуис и Алексис Санчес, док је код Аргентинаца једини стрелац био ко други до Лео Меси.