Прије и након избора: Ко је гдје побиједио у Републици Српској

СНСД у свом штабу има карту Републике Српске на којој су црвеном бојом обојене општине у којима побјеђују кандидати ове странке или коалиције окупљене око СНСД-а.

недеља, октобар 2, 2016 / 21:47

СНСД у свом штабу има карту Републике Српске на којој су црвеном бојом обојене општине у којима побјеђују кандидати ове странке или коалиције окупљене око СНСД-а.

Мапа "власти" прије избора:



0 КОМЕНТАРА

  1. Ah da ima ih jos koji slicno razmisljaju:

    Gligorić: Krila Milorada Dodika

    Milorad Dodik je na upravo održanim izborima dobio krila. Ili vjetar u leđa, nazovite to kako god hoćete. Osvojio je više glasova nego prije četri godine. Dobro, nije lično on nego oni koje je on kandidovao, ali to ne mijenja puno na stvari. Narod mu, očigledno, vjeruje više nego opoziciji.

    Vijesti Republika Srpska Ponedjeljak, 03.10.2016. | 12:38

    Ja nisam od onih koji misli da ne valja narod. Prije će biti da je stvar u opoziciji.

    Sada je potpuno jasno da je referendumska igra upalila. Dodik je svjesno i namjerno izvukao tog oprobanog zeca iz rukava (koga mu je naravno nabacio Izetbegović)– nacionalna ugroženost i borba za Republiku Srpsku, i zaigrao sve na tu kartu.

    Nevjerovatno je da se na tu kartu prva primila upravo opozicija! Bosić je ponosno izjavio da je „SDS i opozicija spasila referendum“, ni ne sluteći očigledno da je time spasio samo Dodika. A potopio i sebe i opoziciju!

    Slično su se ponašali i ostali opozicioni lideri počev od Mladena Ivanića do Dragana Čavića. Svi su više povjerovali Dodiku, nego sopstvenim očima, pa onda nije ni čudo što je narod odlučio da glasa onako kako je glasao. Stvarno, zašto bi neko glasao za onoga ko nekoga slijedi (a još pri tom ima hiljadu zamjerki).

    Ono što je danas, možda, ljudima malo jasnije nego juče, je to da mi, u stvari, i nemamo stvarnu opoziciju. U smislu ponude drugačije politike, jasnog i odlučnog puta do cilja. Na „nekoj“ vlasti su faktički svi. I svima njima je, uglavnom, dobro. Izdržljivo. Može se. Zato im nedostaje i ideja i odlučnosti i hrabrosti da budu autentični, a ne puki epigoni već viđenog i predvidljivog.

    Nema kod nas, na žalost, novih, mladih političara, punih znanja i ideja, neogrezlih u nakaradni sistem, političara kakve možemo da vidimo i u Srbiji (pokret Dosta je bilo Saše Radulovića) i u Hrvatskoj (nešto radikalnija verzija – Živi zid Ivana Vilibora Sinčića i Ivana Pernara).

    Ostajemo do daljeg „tamni vilajet“ u kome se, u pomrčini, šunjaju aveti prošlosti i polako našoj djeci jedu budućnost. Strah jača upravo ono čega se bojimo, zato neka nas ne čudi razvoj događaja…sami smo na to pristali.

    I pored toga, želim jasno da kažem da ni ovakav „krilati“ Dodik nije nikakav, a kamoli najbolji zaštitnik Republike Srpske, već upravo suprotno – njen najveći lopov i kriminalac! U to će se svi moći i sami uvjeriti, prije ili kasnije.

  2. За разлику од претходних коментатора, ја ћу се у коментару бавити темом, и дати неко своје виђење.

    Овде се у први план некако подмеће успех странки на нивоу целе републике, где су, шта су, но ово су локални а не општи избори, и овде је у општинама одлучила и подршка те углед неког од кандидата. Ту неке странке захваљујући „јаким“ кандидатима на локалу имају своја упоришта.

    Странке владајућег блока у Српској (СНСД али и ДНС) су значајно „подебљале“ подршку, и то не својом „кривицом“.
    Више се овом блоку који се назвао СЗП обио о главу полтронизам и подилажење Бакиру и „партнерима“ у фед,Сарајеву. И сами одабрани кандидати на локалу изгледа да нису били (барем неки) најсрећнији избор.
    Но добро, сами одабрали тако, прошли како прошли.

    Ако погледамо општине и резултате (барем оне до сада), ствари нису такве како то изгледа када их посматрамо ђутуре.
    СДС ако гледамо чисто бројке и поредимо изборе 2012 и 2016. приметићемо да они у већини општина и нису имали значајан пад гласова, у Бањој Луци имаће готово исти број,. исто важи и за друге градове у Крајини, слично је и у источном делу Српске, у Прњавору иако то напомињу као највећи пораз добили су чак и више гласова него пре 4 године (5.294 / 5.112), тек ће можда мали пад бити у најтврђем упоришту Бијељини. Проблем (за њих) је да је на овим изборима била доста већа излазност неко 2012-е, и та подршка у неким општинама нема исту вредност као 2012-е.
    Но, ово нам гиовори да СДС и даље има стабилно бирачко тело, верне бираче, али и да су неспособни да се наметну неопредељенима или ранијим апстинентима, и да прича коју понављају (и на коју се ложе острашћени симпатизери и ботови), и не доноси добробити.
    Потпуно је друга ситуација са ПДП-ом и колацијом око ових смутљиваца Чавића и Крсмановића, ту су велике промене, некад у +, али чешће у -.
    Но, то су СДС-у коалициони партнери. Право питање је, ко од те коалиције има више вајде, а ко више штете?
    Такође је важно да је у питању блок који учествује у власти на нивоу државне заједнице БиХ, важно јер су имали подршку медија у фед.БиХ, ту је и БН ТВ, као и неке ТВ станице (рецимо АТВ) које им нагињу, не могу се жалити да су били медијски потиснути, напротив, но нису то искористили, и та пропаганда коју су вршили је чешће била антипропаганда, а подилазежење партнерима у фед.Сарајеву (пазећи и да дискурс буде угодан уху сарајевске махале) извесно је код једног броја бирача стварало одбојност.

    Како написах, владајући блок (у Српској) је поправио значајно свој резултат. Како је била већа излазност, резултати говоре да су они придобили раније неодлучне и апстиненте. СНСД је добро прошао, но у % и више ДНС који ће поправити резултат (још чекамо неке резултате) у готово свим општинама Српске. А добили су и 5 начелничких позиција, за странку која није некако у првом плану, чији лидер се готово не појављује у медијима, више него добро.
    Можда управо успех ДНС који су онако „тихо“, уздржанио деловали доказује моју тврдњу да је владајући блок поправио рејтинг, не својом „кривицом“ (заслугом), и да је више за њих одрадила посао тзв опозиција.

    Сада остаје да сви извуку поуку из ових избора. Тако му је то, како посеју, тако ће жњети.

  3. Na prošlim lokalnim izborima Dodo je išao bahato i samostalno. Nije tražio podršku koalicije. Na ove izbore je išao obazrivije i sa manjim apetitima i… rezultat nije izostao.

    Mnogo se priča o kupovini glasova a jedini koji su uhvaćeni na djelu su aktivisti PDPa. I tu gdje su kupovali – ostvarili su nikad bolji rezultat.

    Obzirom na potpunu ideološku jednoobraznost na našoj političkoj sceni – kupovina glasova za 50 KM po glasu je jedini način povećavanja udijela u biračkom kolaču.

  4. Koliko nas narod voli nove mlade ljude i nove ideje pokazuje pored ostalog i slucaj Konstantina Savica na ovom portalu:

    Konstantin Savić: Nisam studirao da me neko pravi budalom
    • jezdo
    • ,07.09.2016. 02:36:00[166052]
    E ovaj, i ovakvi, ce jednog dana ciniti „TRECI BLOK“, i nakim buducim izborima pocistiti sadasnju, vladajucu i opozicionu mafiju. Potrazicu momka i dati mu svu mogucu podrsku. Tacno je da na ovim izborima nece proci kao nacelnik, jer se izbori dobijaju kupovinom glasova i „izbornim marketingom“, ali, buducnost je njihova. Narod ce se zasititi lopova, kriminalaca… bolje reci, politicke mafije… i ne samo. Probudih se da gledam Djokovica, i naletih na ovaj prilog. Ima tu neke simbolike… pobjednicke

    Nego vratimo se temi:

    Cenić: „Ova karikatura od izbora sa referendumom od sedam dana ranije u čemu je učestvovala međunarodna zajednica će nas tek koštati“.
    „Ovaj referendum je poremetio sve i to je izborni referendum. U FBiH bi stvorili Dodika ili uvezli da ga nema. Sve su napravili savršeno na relaciji Referendum – Ustavni sud“.
    – Kod nas izuzetak potvrdi pravilo, ima par izuzetaka bude na sceni i onda mi svi sretni, počela je svoj osvrt na trenutnu političku situaciju na Centralnom Dnevniku na FACE TV-u Svetlana Cenić. Političari su ubacili u terminologiju strah sa terminom rat i sukobi čiji se interes štiti…. – Svako zna svoje stado najbolje, da se miri sa malim, daj mu kilu kafe ili kocke i dobićeš glas, to je jednostavno matrica ubacivanja straha od rata, pa onda kao nema rata, budite sretni, pa onda pola budžeta ide na otplatu duga, rasprodajemo sve živo ali niko se ne buni, jer idemo sa onom “dobro je da se ne puca”, istakla je Svetlana Cenić. | Preuzeto sa: http://tuzlanski.ba/infoteka/svetlana-cenic-pobijedit-ce-budale-i-sa-jedne-i-sa-druge-strane-video/

  5. Mada ima i negativnih primjera kada je rijec o mladim ljudima u politici:
    Doktor Rade Dujakovic prije vise godina o doktoru: Hegelu:
    Orlovi i Sokolovi
    Sokolski vodja i donedavno vrli pulen SDS-a N.S. inace predsjednik anonimne Krajiske demokratske stranke, nakon ispipavanja politickog „pulsa“ opozicije i radoznalog koketiranja i sa socijalistima i lijevicom , na nedavnoj konferenciji za stampu Seseljevih radikala u B.Luci pojavio se iznenada s desne strane samog vojvode Poplasena , da bi obavijestio javnost o tome da svi opstinski odbori Krajiske demokratske stranke prestaju da postoje ( ako su ikada i postojali) i ulaze u sastav SRS.
    Tako je “ mladi soko“ pokazao svoje pravo lice ( kao i kljun i rep) obrevsi se u jatu “ crnih orlusina“…

  6. Zasto je SzP izgubio izbore?

    1. Majski protesti. Nisu najvazniji faktor ali niko ih ne spominje pa sam ih stavio na prvo mjesto. Losa procjena organizatora protesta da organizuju proteste par mjeseci prije izbora, u vrijeme ofanzive fbih na rs, izazvala je bjes kod naroda koji nije stranacki obojen. To pokazuje da SzP osluskuje clanstvo, zadojeno, a ne narod. Sa druge strane medijska haranga vladajucih jos je vise podgrijala taj bjes, koji se zadrzao sve do 2.10.
    2. Izbjegavanje komunikacije sa vlastima RS, kada je u pitanju BiH nivo. Ne voli narod to, iako motivi ne moraju biti izdajnicki, narod borbu licnih sujeta preko RS dozivljava kao izdaju RS, sto u sustini i jeste iako to nisu motivi. I ovdje je vlast preko medija znala da podgrijava i odrzava ta osjecanja.
    3. Kurvanje oko referenduma. Svima je vec jasno o cemu se radi.
    4. Medijski nastupi Mektica.
    5. Cetiri godine vladanja na lokalu u kojima vise nece vladati.
    6. Infantilna propaganda BNTV.
    7. Narkomansko izdajnicka propaganda vaskovica.
    8. Kila zlata, banke, vukanovici…
    9. Oni koji su sprovodili gore pobrojano a nisu vidjeli sta rade i gdje idu.

  7. Биће занимљив развој ситуације у Дервенти гдје је једна струја СДС-оваца почистила другу уз помоћ неколико стотина гласова из Хрватске!

    Мислим да СзП нема свијетлу будућност,додо им је задао читав низ удараца од којих ће се тешко опоравити!

    Мислим да ће евентуални избор професора физичког за предсједника СДС-а бити још лакши плијен за Бају!

    Нека изврше анализу гдје су погријешили,можда се барем спаси СДС! Мислим да им је шуровање са Бакиром и српском народу мрским судом и тужилаштвом дошло главе….

  8. Тако то бива кад да на папиру имаш 50,1% Бошњака, а кад дођу избори, врло лако се утврди да у БиХ имамо много више Срба него што попис показује.

    Када се понекад едукујем на интернету, иако живим у готово чистом српском окружењу, стижу ми поруке:“ Фадила (Џемила, Азра …) три километра од тебе.“. Ниђе Стане, Јоке, Тривуне… К’о да сам на Велешићима.

  9. Резултати избора су такви какви јесу, неки су више задовољни, неки су разочарани. Но, овде су задња два коментатора начела једну итекако озбиљно тему, а та је посредно везана за излазност на изборима.

    Ако погледамо изборне јединице, излазност ђутуре је:
    – у фед. БиХ од 1.924.743 гласало 974.190 50,61 %
    . у Српској од 1.189.726 гласало 707.711 59,49 &
    – Брчко дистрикт од 83.911 гласало 41.239 49,15 %

    Примећујемо огромну разлику у одзиву бирача (9%) ако поредимо фед.БиХ и Српску. Иде логично питање. Како је то могуће? У чему је квака? Да ли су то бирачи у Српској толико више заинтересовани за изборе? Реално, нема шансе.

    Ако опет погледамо Српску, приметићемо да је најмањи одзив у Приједору (46,52%) и да су једино у тој општини у Српској бирачи заказали (у фед.БиХ има их много са мањим одзивом).
    И управо у општини Приједор, ако погледамо излазност по бирачким местима, је одговор на ово питање.
    Ту ако погледамо 5 бирачким места у Козарцу и 3 у Козаруши (насеља са изразитом већинском бошњачком популацијом у општини Приједор), на тим местима излазност је 18 – 24 % (односно 76 – 82% није изашло). Слична ситуација је и у Доњој Љубији (27%), где су Бошњаци такође већина. А слично је и у насељима са бошњачком већином (рецимо Врбањци код котор Вароша, Которско код Добоја итд), у другим општинама Републике Српске.

    Шта нам то говори? Па говори да у тим општинама имамо велики број пријављених становника, самим тим и бирача, а да их мало (мање од 1/3) живи заиста на пријављеној локацији.
    У фед.БиХ то је сасвим извесно још кудикамо израженије, барем у доста насеља и општина, и ту приказани број становника и бирача никако није реалан. И ту је по мени основни разлог толико веће излазности у Српској (јер у насељима са српском већином излазност је кудикамо већа, посебно руралним срединама), него ли је то у фед.БиХ.
    И ту опет долазимо до манипулације са пописом становништва, и када су бопњачке политичке партије, а све у науму да дохвате 50,1% популације на нивоу целе државне заједнице БиХ, мобилисале и бошњачку популацију која не живи у БиХ, као и своје упослене и ангажоване на самом попису.

    Зато када се буде начеа оба тема, и када бошњачке политичке партије крену са захевима (у разним облицима) утемељним на овом нереалном попису становништва, није лоше имати ове податке са ових избора на уму. Но, о том, потом.

  10. Ne znam da li ste znali za fenomen kupovine glasova putem zaposljavanja, ali ne onog stranackog.
    Prica mi covjek vlasnik i direktor jedne manje uspjesne firme koja, uzgred budi receno, zavisi i od „lijevih“ i od „desnih“, da je nedavno u radni odnos primao jednog obicnog proizvodnog radnika, gdje su potrebne i neke kvalifikacije. Puno ljudi se prijavilo, a on, kao i svaki poslovan covjek u vlastitoj privatnoj firmi, isao na to da izabere najkvalitetnijeg. Kad je zavrsio proceduru, i izabrao najboljeg, dolazi mu uticajni stranacki covjek (sa „lijeve“, vladajuce strane) i pita ga je li zavrsio proces i koga je izabrao. Kad mu je rekao da jeste i da je izabrao kandidata, taj partiski covjek mu je rekao da gane obavjestava o tome (tog izabranog) nego da ce to zavrsiti oni (partija). Zbog toga sto izabrani nije vec pripadao njihovom, nego suparnickom, stadu, i valjalo ga je ubijediti da promijeni ideju. Elem, odu i kazu covjeku da ako hoce oni mu mogu pomoci da u toj firmi dobije posao jer znaju da je konkurisao), ali, kao „protivuslug“, treba da promijeni stranu. I tako bi. I sad vi meni kazete da treba da zivim u takvoj drzavi.
    Dugo ce nasim prostorima vladati totalni mrak. U Federaciji su nezavisni kandidati za nacelnika negdje i pobijedili, a u dosta slucajeva dobili i preko 15-20 % glasova, dok u RS „mucenik“ konstantin ne predje ni 3 %. To ne govori o partiskim politicarima koji su izabrani, nego o nama samima. I zato mi nas nije zao. Treba nas jos pritiskati i grebati u zdrav mozak, dok nam ne pukne.

  11. Naravno, u RS je i maalo veći broj zaposlenih u administraciju pa i to unekoliko utiče na veću obavezu da se izvrsi stranačka dužnost. Valjaće i to imati na umu kada se budu analizirali efekti u šta je ko povlačio kredite. Naravno da u Gacku moraju mlogi što su zaposleni u elektrani i elektroprivredi koja lažira svoje gubitke da izađu glasati, jerbo samo tako čuvaju svoje izmišljene poslove, tešnjaci naprimjer, nemaju baš tako snažnu motivaciju .

  12. Како то и бива са сваким изборима, по завршетку избора се настоји наметнути пожељније виђење завршених избора.
    Тако се и по завршетку ових, настоји протурити да је у фед.БиХ политичка сцена квалиетнија, демократскија (сад оно јес, није да није, видели смо у Стоцу да је баш оно демократски), ту се као аргумент протура (наводни) успех независних кандидата.

    Како и нисам најбоље упознат са тамошњом ситиацијком, мало сам се „наоружао“ сазнањима. И да, заиста постоје битне разлике. У Српској је политичка сцена подобро дефинисана, профилисана, постоји 6 важнијих политилких партија (или коалиција) сврстаних у 2 супростављена полтичка блока. Можда на локалу ту улети још нека политичка партија, али то је то.
    У фед.БиХ је то подобро комликованије. У хрватским срединама се наметнуо ХДЗ и још понегде на локалу једна странка са хрватским префиксом.
    У бошњачким срединама како где. Тзв левица се поделила у много којекаквих фракција (СДП, ДФ, ГС, Наша странка, и ко ће то већ похватати), и све за себе тврде да су баш оне она права левица, а други лажна. И са СДА и СББ је муљаво.
    Независни кандидати? Да, неки јесу остварили успех, али ако погледамо оне које стално помињу, овај Фуад Касумовић је колико јучер кадар СДА, и до скора министар у федералној влади, значи преко СДА се промовисао и стекао рејтинг код Бошњака. А тамо се рејтинг стиче да га гура СДА и медији које контролишу, а његово је да у реченицама што чешће користи „геноцидна творевина“, „агресија“, „мањи БХ ентитет“, да што чешће подсећа на Сребреницу, сав тај микс је добитна формула а Фудо као проверени (сада бивши) кадар СДА се ту извештио.
    И ова гђа Амра Бабић из Високог је до скора кадар СДА (на изборима ју је СДА кандидовала), што ће рећи иста прича.
    Тако да ту нису нови кандидати, нови ликови, који су се пробијали без подршке страначких медуија, већ бивши кадрови (данас „одметници“) СДА који су задржали рејтинг код бошњачке светине. Тешко да је то неки квалитетан помак.

    Што се тиче независних кандидата на локалу у Српској, ту се заиста тешко без подршке странке (и медија које контролише) наметнути бирачима, но у мањим срединама попут Теслића и грађани знају те кандидате, па сигурно Теслићани знају квалитете госп.Савића или других кандидата.

    Наравно не кажем ја да је у Српској добра полтичка сцена, да се имамо чиме хвалити, напротив. Али протурати да је то у фед.БиХ боље, и то у фед.БиХ где су у већини средина и данас умова заробљених у 1990им (и где сваку тему почиеу са „у време агресије“) је сумрак памети.

Оставите одговор