Приходи од ПДВ расту, а општине добијају све мање

Иако приходи од индиректних пореза у БиХ константно расту, то повећање се не примјети у буџетима општина и градова Републике Српске, напротив, добијају све мање новца јер све већи износ одлази на отплату спољног дуга РС, показала је анализа пословног портала Капитал.

понедељак, август 28, 2017 / 11:52

Подаци Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ показују да је РС прошле године добила 1,5 милијарди или чак 93 милиона КМ више индиректних пореза него 2015.

Међутим повећање прихода се истопило са растом отплате ино задуживања.

За враћање спољног дуга Република Српска је прошле године била присиљена издвојити 52 милиона КМ више него 2015. године, тако да је умјесто додатних 93 милиона за расподјелу осталим нивоима власти остало тек 41,7 милиона КМ више.

То је пад од чак 13 милиона КМ у односу на 2015. годину када је након враћања дуга РС остајало додатних 55 милиона КМ.

Тренд пада је настављен и ове године. Српска је у првих седам мјесеци добила 687 милиона КМ, односно 14 милиона КМ мање у односу на исти прошлогодишњи период, јер је за враћање ино дуга отишло 172 милиона КМ или чак 44 милиона КМ више него за седам мјесеци лани.

Посљедица је да су општине и градови, којима припада 24 одсто прихода од ПДВ-а, добиле знатно мање новца него што су у својим буџетима планирале на основу пројектованог раста прихода од индиректних пореза.

За грађане то конкретно значи да ће остати ускраћени за боље путевe, водоснабдијевање и друге јавне услуге у својим мјестима, јер су власти општина и градова већ присиљени одустајати од планираних или започетих пројеката.

Следеће године општинама још мање новца

Предсједник Савеза општина и градова РС и начелник општине Источно Ново Сарајево Љубиша Ћосић истиче да ће буџет РС, када је у питању отплата дуга бити под највећим притиском у овој и идућој години, јер у том периоду на наплату стиже највећи дио кредита. Управо због тога се, како каже, један дио прихода од ПДВ-а смањује и локалним заједницама које су задње у ланцу ове расподјеле.

"Ми имамо 24 одсто прихода од ПДВ-а, али након отплате дуга. Овдје можда и није проблем сама маса, ми би могли да функционишемо и са садашњим износом који добијамо, уколико би успјели да договоримо да се између локалних заједница изврши одређена прерасподјела, односно да оне које имају више помогну сиромашнијим. Имамо општина којима је задњим утврђивањем коефицијаната 2014., значајно умањен износ по основу ПДВ-а и оне готово не могу да функционишу. Надам се да ћемо у Савезу општина и градова до краја ове године успјети да нађемо чаробну формулу којом ћемо се између себе договорити о расподјели", рекао је Ћосић и додао да су тренутно најугроженије општине због пада прихода од ПДВ-а Доњи Жабар и Пелагићево.

Он је истакао да постоји и друга варијанта која би уједно била и најбоља, а то је да Влада РС повећа износ који припада општинама по овом основу. Међутим, ни сам не вјерује у ту могућност, јер новца нема.

"Повећање од десет милиона КМ за локалне заједнице практично би значило рјешење проблема за 15 или 20 најугроженијих малих локалних заједница, јер свакој од њих недостаје од 500.000 до милион КМ на годишњем нивоу. Општини Источно Ново Сарајево константно падају приходи по овом основу. Имамо 1,5 милиона КМ прихода од ПДВ-а, а са само додатних пола милиона могли бисмо савршено функционисати", казао је он.

Бијељина тражи нову расподјелу

Приходи од индиректних пореза у буџету Града Бања Лука у првих седам мјесеци ове године мањи су за два одсто у односу на план, а исто толико су мањи и у односу на остварење у истом периоду прошле године.

"Индиректни порези дозначени од УИО у првих седам мјесеци ове године износили су 23,2 милиона КМ, док су у истом периоду 2016. године износили 23,7 милиона КМ што је за два одсто више у односу на 2017", рекла је за вршилац дужности начелника Одјељења за финансије Града Бања Лука Божана Шљивар.

Градоначелник Бијељине Мићо Мићић рекао је да се приходи локалних заједница од ПДВ-а смањују јер расту рате за отплату кредита и институција БиХ.

"Нама су и ове године за десетак одсто мањи приходи од ПДВ-а и они се смањују из године у годину. Сваке године се повећавају укупни приходи, а локалне заједнице добијају мање. Основни разлог је тај што расту рате за отплату кредита", казао је Мићић и додао да је најтежа ситуација у малим општинама којима су и након пописа становништва смањени коефицијенти по којима се врши расподјела прихода од ПДВ-а.

Казао је да су незнатно повећана издвајања за изразито неразвијене општине, али да то још није довољно. Према његовим ријечима, Влада би требало или да повећа постотак од ПДВ-а који иде општинама са садашњих 24 одсто на 26 одсто или да задржи садашњих 24 одсто, али да се тај проценат рачуна на укупан износ ПДВ-а који Влада добије, дакле прије враћања дугова.

"Тешко је то сада промијенити, поготово због тога што се Влада задужује, а дуг се враћа и нашим новцем, иако ми о томе нити одлучујемо нити то задужење има везе са локалним заједницама. Требало да се од оног износа који припада буџетима ентитета враћају кредити, а нама да дају наших 24 одсто из укупне масе", нагласио је Мићић.

Посебан проблем РС, али и општине могли би да имају у идућој години када ће Српској за отплату дугова требати рекордних 920 милиона марака.



1 КОМЕНТАР

Оставите одговор