Пореска: Наплата пореза премашила прошлогодишњу

На рачун јавних прихода Републике Српске за седам мјесеци ове године укупно је уплаћено 1,296 милијарди КМ, односно 60 милиона КМ или пет одсто више него у истом периоду лани. Наплаћени износ по основу директних пореза износи 254,6 милиона КМ и већи је за пет одсто него у истом периоду прошле године, а наплата пореза […]

среда, август 5, 2015 / 13:07

На рачун јавних прихода Републике Српске за седам мјесеци ове године укупно је уплаћено 1,296 милијарди КМ, односно 60 милиона КМ или пет одсто више него у истом периоду лани.

Наплаћени износ по основу директних пореза износи 254,6 милиона КМ и већи је за пет одсто него у истом периоду прошле године, а наплата пореза на добит већа је за 10 одсто, односно наплаћено је 98,7 милиона КМ, док је по основу пореза на употребу, држање и ношење добара наплаћено 9,9 милиона КМ, односно 34 одсто више.

Забиљежен је и пораст наплате од пореза на непокретности и имовину за 13 одсто и износи 13,9 милиона КМ, док је по основу пореза на доходак наплата приближна прошлогодишњој – око 132 милиона КМ, саопштено је из Пореске управе Републике Српске.

Доприноси су наплаћени у износу од 812,2 милиона КМ, што је у односу на прошлогодишњу наплату из истог периода више за 36,6 милиона КМ или пет одсто.

За Фонд пензијског и инвалидског осигурања Српске наплаћено је 429,5 милиона КМ, односно два одсто више, а за Фонд здравственог осигурања 282,8 милиона КМ или три одсто мање него у истом периоду прошле године. Допринос за Фонд солидарности наплаћен је у износу од 43,6 милиона КМ.

По основу осталих јавних прихода укупно је наплаћено 199,4 милиона КМ, што је у односу на прошлогодишњих 216,9 милиона КМ мање за осам одсто.

Од осталих јавних прихода, чија је наплата већа од прошлогодишње, издвајају се наплата по основу концесионих накнада за 89 одсто, наплата накнада за приређивање игара на срећу за 20 одсто.

Наплата по основу осталих прихода, од којих су најзначајнији приходи од дивиденди и удјела у профиту јавних предузећа, мања је за 37 одсто с обзиром да је у прошлој години по овом основу била значајна уплата "Електропреноса" по основу заосталих обавеза.

Већа наплата је забиљежена од заосталих обавеза по основу индиректних пореза и у поређењу са прошлом годином наплаћено је 29,2 милион КМ више.

У јулу ове године наплата јавних прихода већа је за три одсто и износи 202,5 милиона КМ, што је у односу на мјесец јул прошле године више за 6,6 милиона КМ.

Наплата директних пореза у јулу остварена је у износу од 34 милиона КМ, што је за три одсто више него у истом мјесецу лани.

Порез на доходак наплаћен је у износу од 20,7 милиона КМ, што је за пет одсто више, а порез на добит наплаћен је у износу од 9,5 милиона КМ или три одсто више него у јулу 2014. године.

Наплата пореза на употребу, држање и ношење добара такође је забиљежила пораст и наплаћено је 16 одсто више у односу на јул прошле године, док је порез на непокретности у овом мјесецу наплаћен за 20 одсто мање.

Допринос за Фонд солидарности је наплаћен у износу од 6,7 милиона КМ, што је за 17 одсто мање, а на то је утицала измјена Закона о посебном доприносу за солидарност којим обвезници посебног доприноса за солидарност нису више физичка лица са најнижим личним примањима до 370 КМ и пензионери.

Укупно је наплаћено 131,3 милион КМ доприноса, што је једнако износу из јула прошле године – за Фонд ПИО 67,6 милиона КМ, односно два одсто више, за Фонд здравственог осигурања 48,2 милион КМ, док је допринос за Фонд ђечије заштите наплаћен у износу од пет милиона КМ или два одсто више него у јулу 2014. године.

Остали јавни приходи у јулу ове године наплаћени су у износу од 37 милиона КМ што је за 18 одсто више него у јулу прошле, а наплата је већа по основу концесионих накнада за 80 одсто, те наплата такса и накнада за десет одсто.

Према подацима Пореске управе Републике Српске, у периоду 1. јануара до 31. јула на подручју Републике Српске регистровано је 920 пореских обвезника – правних лица и 2.337 пореских обвезника – предузетника, док је истовремено ођављено укупно 109 правних лица и 728 предузетника.



Оставите одговор