Пораз Хрвата, мучење Румуна, голеада Холандеза

Осим резултата из наслова, треба истаћи убједљиву побједу Шпаније, као и сигурне побједе Чеха и Турака. Остатак резултата слиједи. Грузија је савладала Хрватску на свом терену, док је Израел урадио исто против Летоније. Хрватска је надиграла Грузију у свим сегментима игре, међутим кући су се вратили поражени. Гол одлуке постигао је Леван Кобиашвили, дефанзивни везњак […]

среда, март 30, 2011 / 08:31

Осим резултата из наслова, треба истаћи убједљиву побједу Шпаније, као и сигурне побједе Чеха и Турака. Остатак резултата слиједи.

Грузија је савладала Хрватску на свом терену, док је Израел урадио исто против Летоније. Хрватска је надиграла Грузију у свим сегментима игре, међутим кући су се вратили поражени. Гол одлуке постигао је Леван Кобиашвили, дефанзивни везњак Херте, у последњим тренуцима утакмице.

Израел је на Блумфилд у Тел Авиву савладао Летонију са 2:1. Прво полувријеме завршено је са предношћу домаћина од 1:0, а гол је постигао Елианив Барда, нападач Расинг Генка, у 16. минути.

Преко капитена Каспарс Горкшса, Латвија долази до поравнања у 62. минути. Међутим, побједу Израелу доноси Бирам Кииал, 22-годишњи везиста Селтика, у 81. минути.

У оквиру групе Х квалификација за Европско првенство утакмицу без голова су одиграли Кипар и Исланд. Исти резултат је био и на утакмици групе Г између Бугарске и Швајцарске.

Убједљивим побједама над Мађарском, односно Литванијом, Холандија и Шпанија, финалисти Свјетског првенства из Јужне Африке, наставили су стопостотни учинак у квалификацијама за одлазак на ЕП наредне године у Пољској и Украјини.

Шпанија је у шестом колу групе И са 3:1, на катастрофалном травњаку у Каунсасу, савладала домаћу селекцију Литваније. Актуелни европски и свјетски прваци повели су голом Ћавија у 18. минути, али је Станкевичиус у 57. минути поравнао на 1:1.

Чинило се да би Шпанија могла киксати након четири досадашње квалификационе побједе, а онда је Фурија у двадесетак минута постигла два гола. Прво је Кијанскас затресао сопствену мрежу у 70. минути, а резервиста Мата у 84. минути поставља коначан резултат.

Холандија је дошла до шесте првенствене побједе, чиме су па можемо слободно казати осигурали своју улазницу за ЕП 2012. На Амстердам Арени виђено је чак осам погодака, уз доста преокрета. Робин Ван Перси је начео мрежу Мађара у 13. минути, али гости у само седам минута, головима Рудолфа и Гере, успијевају направити велики преокрет.

А, онда је услиједила права голеада. Фулоп су редом матирао Веслеи Снеијдер, Рууд ван Нистелроои, те двапут Дирк Кујт, док је Гера другим голом додатно ублажио гостујући пораз.

Мађарска и поред овог пораза остаје на диоби другог мјеста групе Е заједно са Шведском. Обе селекције имају по девет бодова.

Румуни су успјели уписати прву побједу у овим квалификацијама, али да је насупрот њих вечерас била иоле јача репрезентација од Луксембурга тешко да би остварили побједу с обзиром како су играли. Отпор аматера из Луксембурга Муту и другови су успјели сломити тек у другом полувремену.

Ларс Герсон је у 22. минути шокирао домаћине, али је Адријан Муту само два минута касније успио поравнати резултат. Луксембуржани су одолијевали нападима Румуна све до 68. минуте када је Муту другим голом довео Румуне у вођство. Десет минута касније Ианис Зицу је потврдио побједу изабраника Развана Луческуа.

Турска је одиграла добру утакмицу и са 2:0 савладала Аустрију, те тако избила на друго мјесто у групи А. Арда Туран је у 22. минути искористио убацивање Хакана Балте из аута и погодио за 1:0, да би Фенеров десни бек Гокхан Гонул у 78. минути поставио коначних 2:0.

Истим резултатом је славила и Чешка Република против Лихтенштајна. Милан Барош је у 3. минути донио Чесима вођство и наговијестио потоп гостију, али су домаћи фудбалери до краја утакмице још само једном преко Микаела Кадлеца у 70. минути успјели матирати гостујућег голмана.

Шведска је била боља од Молдавије са 2:1 и задржала прикључак за Холандијом. Након пола сата игре Швеђани су повели голом Микаела Лустига, а Себастиан Ларсон у 82. минути удвостручује предност. У судијском времену утакмице је Молдавија преко Суворова постигла почасни погодак, а треба истаћи да је Златан Ибрахимовић у 43. минути промашио пенал.