Побједа Зенита, опроштај Манчестер Ситија

Манчестер сити неће играти ни у Лиги Европе. Милан Јовановић дао гол, погодио стативу, али Андерлехт остао без Европе. Кака најефикаснији Бразилац у Лиги шампиона свих времена. Утакмице Лиге шампиона, одигране у уторак увече, нису имале претерени резултатски значај. Знало се од раније који ће клубови из група А, Б, Ц и Д у другу […]

среда, децембар 5, 2012 / 00:02

Манчестер сити неће играти ни у Лиги Европе. Милан Јовановић дао гол, погодио стативу, али Андерлехт остао без Европе. Кака најефикаснији Бразилац у Лиги шампиона свих времена.

Утакмице Лиге шампиона, одигране у уторак увече, нису имале претерени резултатски значај. Знало се од раније који ће клубови из група А, Б, Ц и Д у другу фазу такмичења, али не и који ће као трећепласирани у Лигу Европе.

Андерлехт носи епитет најнесрећније екипе! Шта је све белгијска екипа промашила против Малаге у Шпанији, поготово Мбокани у последњим тренуцима меча! Андерлехту је била потребна побједа, с обзиром на то да је Зенит из Санк Петербурга побиједио Милан на Сан Сиру.

После вођства Малаге, изједначио је Милан Јовановић, а потом је српски интернационалац погодио стативу. Опет је Малага повела (поново је стријелац био Дуду), да би Мбокани у последњем минуту донио ново изједначење. И потом, у последњим тренуцима меча Мбокани је имао страшну шансу. Био је сам испред каменија, а голман Малаге је чудесно одбранио.

Паралелно са тугом Милана, радост играча Зенита, који су обезбиједили пролаз у Лигу Европе, али и свађа између тренера Лућана Спалетија и скупо плаћеног Хулка! Спалети је извео Хулка из игре у финишу меча, а Бразилац је нешто добацио Спалетију, који му је узвратио. Из гестикулације рукама Хулка могло би се закључити ово: "Ти и ја смо завршили".

У нокаут фазу ЛШ пласирали су се: Пари Сен-Жермен и Порто (Група А), Шалке и Арсенал (Група Б), Малага и Милан (Група Ц), Борусија Дортмунд и Реал Мадрид (Група Д), као и Бајерн и Валенсија (Група Ф), Барселона (Група Г), Манчестер јунајтед (Група Х).

Остала су још четири места. У сриједу ће се догодити расплет у Групи Е (Шахтјор, Јувентус или Челси), у Групи Г (Селтик или Бенфика) и у Групи Х (Галатасарај или Клуж).

Из Лиге шампиона у Лигу Европе из група А, Б, Ц и Д иду: Динамо Кијев, Олимпијакос, Зенит и Ајакс.

Манчестер сити је, дакле, остао и без Лиге Европе. Разочаравајућа сезона за "грађане" у Лиги шампиона, комплетирана је новим неуспјехом. Борусија из Дортмунда је у комбинованом саставу била боља пред испуњеним "Вестфаленом", а пресудио је гол Јулијана Шибера. Могли су домаћи и више од једног гола, али је Џо Харт у неколико наврата сјајно одбранио.

Реал Мадрид је убедљиво савладао Ајакс 4:1, а трећи гол за "краљевски клуб" постигао је Кака, коме је то укупно 28. погодак у Лиги шампиона, чиме је постао најефикаснији Бразилац у Лиги шампиона. Са првог мјеста свргнуо је Ривалда.

Пари Сен-Жермен ће у другу фазу Лиге шампиона са првог мјеста Групе А. Парижани су нанели први пораз Порту ове сезоне. Неуспјеху португалске екипе кумовао је голман Хелтон, који је врло лоше интервенисао приликом ударца Езекијела Лавеција. Лопта је прошла испод руке голмана Порта. Тим голом ПСЖ је побиједио и освојио прво мјесто у групи.

Шалке је освојио бод у гостима против Монпељеа што му је било довољно за прво мјесто у Групи Б, с обзиром на то да је Арсенал изгубио у Атини од Олимпијакоса, упркос вођству од 1:0. Преокрет се догодио у другом полувремену, а побједу Олимпијакосу донио је Костас Митроглу, сјајним голом у 73. минуту и то само минут након што је ушао у игру!

Динамо из Загреба је завршио такмичење у Лиги шампиона са једним бодом и гол-разлика 1:14! Губио је хрватски шампион од кијевског Динама 0:1 до трећег минута судијске надокнаде када је Крстановић из пенала изједначио.