Патријарх Иринеј: Нема подјела у СПЦ

У Српској православној цркви (СПЦ) нема подјела, тврди патријарх Иринеј након што су се у јавности појавиле шпекулације о два става Цркве о Косову – једном који је предочен јавности, а од кога се СПЦ ограђује, и другом који је, како каже, достављен предсједнику Србије Томиславу Николићу и није намијењен медијима. "У цркви нема подела, […]

субота, децембар 8, 2012 / 17:46

У Српској православној цркви (СПЦ) нема подјела, тврди патријарх Иринеј након што су се у јавности појавиле шпекулације о два става Цркве о Косову – једном који је предочен јавности, а од кога се СПЦ ограђује, и другом који је, како каже, достављен предсједнику Србије Томиславу Николићу и није намијењен медијима.

"У цркви нема подела, а све друго је плод новинарских шпекулација и измишљотина", рекао је патријарх Тањугу.

Он је поновио да писмо које се појавило у медијима није став Синода СПЦ, али и да Црква нема намјеру да јавности стави на увид писмо које је прослијеђено државном врху.

Патријарх не мисли да бура која се тим поводом подигла у јавности штети Цркви и подсјећа да су се Синод и Сабор до сада више пута оглашавали по питању Косова и да је њихов став јасан.

Буру у јавности изазвао је такозвани "тајни меморандум СПЦ" у којем Синод од државног врха Србије у осам тачака тражи одбацивање приједлога о инегрисаном управљању административним прелазима на Косову и Метохији.

Наводни меморандум је објавио београдски "Недјељник" с напоменом да је он достављен предсједнику, премијеру, потпредсједнику владе Александру Вучићу, као и лидеру Демократске странке Драгану Ђиласу.

Истовремено, објављени интервју митрополита Амфилохија у том недјељнику навео је поједине медије да закључе да је он аутор наводног меморандума и иницијатор веома оштре критике упућене државном врху.

Митрополит је тренутно на путу у Америци и није доступан за било какав коментар, речено је Тањугу у Патријаршији.

Извор близак црквеној влади Тањугу је, међуитм, рекао да наводни меморандум који се нашао у медијима јесте став Цркве и да осам објављених тачака представљају дио меморандума СПЦ о Косову објављеног 2003. године.

Ријеч је о публикацији коју је могуће наћи у свакој црквеној књижари и објављена је на српском и на енглеском језику.

Отуда није јасно, каже исти извор, због чега се Црква ограђује од тих ставова.
"Не улазећи у то ко је писмо писао и ко га је потписао, оно је некако логично у смислу критике власти која у вези Косова ради то што ради. Да то којим случајем ради претходна власт, било би још драматичније", рекао је извор Тањуга и додао да су изјаве појединих црквених великодостојника, па и патријарха, с тим у вези збуниле не само грађане већ и поједине високе представнике Цркве.

И аналитичар Мирко Ђорђевић каже да нема сумње да је писмо објављено у "Недјељнику" дио Меморандума СПЦ-а о Косову из 2003. године.

"Сасвим је могуће да је Црква у међувремену имала потребу да веома тврд став о Косову ублажи па је дошло до збуњућих изјава црквених званичника", каже Ђорђевић и подсјећа да Црква ниједном до сада није мијењала свој став о косовском питању.
Он сматра да је објављивањем меморандума из 2003. године неко у Цркви желио да поручи да СПЦ и даље не одустаје од својих ранијих ставова о Косову, али и да се противи томе што се дијалог у Бриселу води без њене воље.

С друге стране, аналитичар Живица Туцић каже да се Патријарху и владици Иринеју мора вјеровати да писмо објављено у медијима није став црквене владе.
Он, међутим, сматра да је важно знати ко је то писмо из Цркве прослиједио јавности, односно ко је имао ту могућност, па и слободу да га представи као синодално.
"Да је којим случајем Црква потврдила да је објављено писмо њено, то би знацило драстичну конфронтацију Цркве не само са владом, већ и са већином у политичком спектру и већим дјелом јавности", каже Туцић.



0 КОМЕНТАРА

  1. Е наши пастири…

    Какав тајни документ за државни врх, какво скривање и конспирације… Као да смо у Ватикану.
    Па ваљда став Цркве мора бити јаван.
    Кога се бојите, народа? ЕУ? Шиптара? Па јесте ли Црква, или нисте?

    Какво ублажавање ставова и ограђивање од онога што сте тврдили прије 10 година? Шта се промијенило? Или можда боље, ко се промијенио?

    Само ви наставите тим путем, добиће Артемије још следбеника…

Оставите одговор