Парастос у Бањој Луци и Београду

Парастос жртвама хрватске акције "Олуја" данас ће бити служен у Цркви Свете Тројице у Бањој Луци поводом пресуде Хашког трибунала којом су ослобођени хрватски генерали Анте Готовина и Младен Маркач, најављено је из бањолучког Представништва Документационо-информационог центра "Веритас". Парастос ће бити служен са почетком у 11.00 часова, послије литургије у овом храму. "Позивамо сва избјегличка […]

недеља, новембар 18, 2012 / 08:22

Парастос жртвама хрватске акције "Олуја" данас ће бити служен у Цркви Свете Тројице у Бањој Луци поводом пресуде Хашког трибунала којом су ослобођени хрватски генерали Анте Готовина и Младен Маркач, најављено је из бањолучког Представништва Документационо-информационог центра "Веритас".

Парастос ће бити служен са почетком у 11.00 часова, послије литургије у овом храму.

"Позивамо сва избјегличка удружења и све грађане који саосјећају са избјеглим и прогнаним Крајишницима да присуствују парастосу. Жеља нам је да прислужимо свијеће и да се још једном помолимо за жртве ‘Олује’, које су овом пресудом убијене по други пут", саопштено је из "Веритаса".

У саопштењу се наводи да овај центар жели да парастосом покаже да је суђење генералима, који су били оптужени за ратне злочине над Србима у акцији "Олуја", била само фарса, која је требало да скине одговорност са свјетских моћника који су и довели до грађанског рата и егзодуса српског становништва са подручја Хрватске.

У Цркви Светог Марка у Београду данас ће Његово преосвештенство викарни епископ хвостански Атанасије /Ракита/ са свештенством служити парастос за убијене у хрватској акцији "Олуја".

Жалбено вијеће Хашког трибунала ослободило је у петак, 16. новембра, хрватске генерале Анту Готовину и Младена Маркача, који су пред овим судом у априлу 2011. године првостепеном пресудом осуђени на 24, односно 18 година затвора за ратне злочине почињене над Србима 1995. године током војне акције "Олуја".

У агресији хрватских оружаних снага на сјеверну Далмацију, Лику, Кордун и Банију, која је названа "Олуја", са својих вјековних огњишта протјерано је око 230.000 крајишких Срба.

Према евиденцији "Веритаса", у војној акцији и послије ње, погинуло је и нестало 1.922 Срба, од којих су 1.192 били цивили, а око половине је било старије од 60 година.

Од укупног броја жртава до краја августа убијено је 1.764 људи или у просјеку 68 дневно. Међу жртвама је 546 жена, од којих је двије трећине било старије од 60 година, што представља један од "црних" рекорда посљедњег грађанског рата на просторима бивше Југославије.

Међу жртвама је и деветнаесторо дјеце која су имала до 18 година, од којих и деветоро у доби до 14 година.



Оставите одговор