ПАО, Барса и ЦСКА побједили на старту топ 16

Жалгирис је водио у Атини, али у последња два и по минута није убацио ни поен, па је ПАО извукао побједу на старту Топ 16 фазе Евролиге. Пред око 16.000 навијача у дворани ОАКА у Атини, Панатинаикос је тешком муком побиједио Жалгирис и уписао прву побједу у првом колу Топ 16 фазе Евролиге – 67:66 […]

субота, децембар 29, 2012 / 00:30

Жалгирис је водио у Атини, али у последња два и по минута није убацио ни поен, па је ПАО извукао побједу на старту Топ 16 фазе Евролиге.

Пред око 16.000 навијача у дворани ОАКА у Атини, Панатинаикос је тешком муком побиједио Жалгирис и уписао прву побједу у првом колу Топ 16 фазе Евролиге – 67:66 (22:13, 21:20, 11:16, 13:17).

Тројком Ибрахима Џабера, гости из Литваније повели су 63:66, на два минута и 28 секунди прије краја утакмице и то је било то с њихове стране. Наредали су промашаје из свих позиција, уз неколико изгубљених лопти од којих је пресудна била она Марка Поповића 28 секунди пре краја.

Џејсон Капоно постигао је 16 поена за Панатинаикос чији је тренер Аргирис Педулакис могао да користи Димитриса Дијамантидиса током свега четири минута на почетку утакмице. Мајкл Брамос убацио је 15, а бивши играч Партизана Лазме 14.

На другој страни у тиму који је доминирао у првој фази Евролиге најбољи је био Кшиштоф Лавринович са 13 поена, док је његов брат Даријус убацио само четири и имао "меч винер". Тремел Дарден постигао је 12 поена.

Барселона је у 8. минуту после тројке Хуана Карлоса Навара имала 22:11, потом је у финишу првог полувремена направила серију 20:9 за великих 54:35 и ту је дефинитивно пукао отпор скупо састављеног тима Фенербахче Улкера – 100:78 (24:13, 30:22, 25:25, 21:18)!

Уз арбитражу нашег Миливоја Јовчића пред само 4.500 навијача у Блауграни, Барса је одиграла меч са шесторицом "двоцифрених" играча: Марселињо Уертас 14, 6 ас, Наваро 14, 3 ск, Еразем Лорбек 12, 6 ск, Пит Мајкел 12, Анте Томић 12, 11 ск и Нејтан Џаваи 10, 4 ск.

На другој страни погађали су само Бојан Богдановић (19), Ромен Сато (15) и Мајк Батист (13), док новајлија Урош Трипковић није улазио у игру.

У првој утакмици вечери ЦСКА је у Москви побиједио Анадолу Ефес, после изједначеног првог полувремена.

Ненад Крстић постигао је 22 поена, укључујући тројку за коначних 90:71, а Милош Теодосић свих 11 поена у првом полувремену утакмице са Ефесом у Москви.

Тим Душка Савановића отишао је на одмор са нерешеним резултатом (42:42), највише захваљујући расположеном Џордану Фармару (24п, 4ск, 6ас), да би у четвртој четвртини дошло до потпуног слома турске екипе.

Савановић је тројком донио Ефесу последње вођство – 54:56 у финишу треће дионице, на шта је "армија" одговорила преломном серијом од 19:2.

Занимљиво је да је Крстић имао више промашаја са линије слободних бацања (3/5), него из игре (9/10), а да је Теодосић скоро све поене убацио ван линије 7,24 метра, уз шут 3/6.

Сони Вимс завршио је меч са 22 поена, колико и центар српске репрезентације, а Виктор Хријапа и Дионте Кристмас у равни са нашим плејмејкером – по 11.

Владимир Мицов имао је четири поена, два скока, две асистенције и једну блокаду, док је Савановић на другој страни забележио седам поена, уз укупан шут из игре 3/10.