Ових пет држава које немају ни долара спољњег дуга

Према свјетском дужничком бројилу (World debt clock) свјетски дуг у овом тренутку износи 70.245.101.408.799 долара (70 хиљада и кусур милијарди) и стално расте. Скоро трећина тог износа отпада само на САД.Пет држава које немају ни долара спољњег дуга Једна шестина отпада на Јапан. Грчка је, због ових и оних разлога, умало финансијски потонула и за […]

четвртак, јун 8, 2017 / 14:56

Према свјетском дужничком бројилу (World debt clock) свјетски дуг у овом тренутку износи 70.245.101.408.799 долара (70 хиљада и кусур милијарди) и стално расте. Скоро трећина тог износа отпада само на САД.Пет држава које немају ни долара спољњег дуга

Једна шестина отпада на Јапан. Грчка је, због ових и оних разлога, умало финансијски потонула и за собом повукла комплетну ЕУ, чак и САД и остатак западног свијета.

Венезуела је такође на рубу понора. Саудијској Арабији пријети чак и политички распад, ако овако настави дужнички колапсирати услијед ниских цијена нафте.

О нацијама трећег свијета које су дословно у дужничком ропству у апсолутном смислу те ријечи, да се и не говори.

Ипак, и у таквом свијету постоје нације које немају нити једног јединог цента дуга. Према подацима ЦИА-е, то су Лихтенштајн, Макау, Брунеи, Британска дјевичанска острва у Карибима и пацифичка нација Палау.

Свака од њих има властите разлоге зашто нема баш никаквих спољних дугова. Лихтенштајн је по површини нешто мањи од Корчуле, али је зато одличан у производњи кобасица, денталној протетици, а и склони су му многи од оних којима је за скривање својих компанија, умјесто у порексим рајевима далеко преко океана, довољно остати на европском копну.

Макау је полуаутономан у односу на Кину и држи неке од највећих коцкарница на свијету.

Палау врло добро живи од туризма широм својих острвца, укупне површине острва Цреса.

Слично као и Британска дјевичанска острва који, осим туризма, такође важе за једну од свјетских најпопуларнијих пореских оаза.

Све те државе усто су и изузетно мале, па је њихову финансијску политику врло једноставно водити, а немају ни властиту валуту, па је посао утолико лакши.

Лихтенштајн користи швајцарски франак. Макау је одан хонгконшком долару. Палау и Британска дјевичанска острва судбински су везани уз амерички долар. Једини који се не уклапа у такву слику јест моћни султанат Брунеи, који има властити долар.

По површини је као десетина Хрватске и има пола милиона становника. Чак 90 одсто економије Брунеија отпада на нафту на којој та земља почива и од које живи.

Тамошњи владар Хасанал Болкиа са својих 20 милијарди долара један је од најбогатијих људи на свијету, што је већ деценијама уобичајено међу владарима те земље.

По томе та се земља не разликује од Саудијске Арабије. Обе су сунитске, обе су апсолутистичке монархије, обе апсолутно овисе о нафти.

Брунеи, међутим, није вехабистичка монархија као што је Саудијска Арабија, а то за собом повлачи екстремне разлике у односу на ту земљу.

Брунеи изразито води рачуна о социјалној сигурности својих грађана. Тако је образовање за њих потпуно бесплатно на било ком нивоу, па тако и за студенте и постдипломске студије.

Бесплатно им је чак и образовање на универзитеттима у иностранству, укључујући и смјештај, прехрану, уџбенике и путовања, исто онако као што је, на примјер, у Либији својевремено радио Моамар Гадафи за чије владавине ни та земља није имала спољњег дуга, а у исто вријеме је имала 150 милијарди долара резерви.



Оставите одговор