Одабране руске фирме за брзу приватизацију

Руско министарство за економски развој доставило је влади листу државних предузећа која могу да се приватизују за три до пет мјесеци уз одговарајућу владину препоруку, објавила је агенција Интерфакс, позивајући се на писмо које је министар Андреј Белоусов упутио руском премијеру Дмитрију Медведеву. Међу активом за брзу приватизацију наведено је до 7,58 одсто минус једна […]

понедељак, мај 28, 2012 / 22:20

Руско министарство за економски развој доставило је влади листу државних предузећа која могу да се приватизују за три до пет мјесеци уз одговарајућу владину препоруку, објавила је агенција Интерфакс, позивајући се на писмо које је министар Андреј Белоусов упутио руском премијеру Дмитрију Медведеву.

Међу активом за брзу приватизацију наведено је до 7,58 одсто минус једна акција највеће руске банке „Сбербанке”, до 49 одсто акција ОЗК (Уједињена компанија за жито), до 10,0 одсто акција државне корпорације „Роснано”, акције компаније за експлоатацију дијаманата „Алроса” (без прецизираног пакета), и до 25 одсто минус једна акција компаније „Совкомфлот”.

Сем тога у писму се напомиње да је до краја августа ове године могућа продаја државног пакета лука у Мурманску и Ванинску, а министарство је предложило исте рокове приватизације луке у Архангелску, која је у стопроцентном државном власништву.

Листа активе која ће ускоро бити на продају је веома скромна, и без иједне компаније енергетског сектора, преноси агенција РИА Новости.

У претходној руској влади водила се дуга борба за приватизацију нафтне и енергетске активе. Бивше руководство министарства за економију је инсистирало на њиховој продаји, а бивши вицепремијер, а сада предсједник „Росњефта” Игор Сечин је урадио све да до тога не дође.

Ново руководство руских министарстава није се сукобљавало, и новом премијеру је предложило приватизацију само оних предузећа, за чију продају није потребно одобрење руског предсједника.

Предсједник Русије Владимир Путин је, наиме, раније овог мјесеца потписао указ по коме ће државна компанија „Росњефтгас” (која контролише више од 75 одсто акција „Росњефта") куповати акције енергетских компанија којима је потребан додатни капитал за развој, али још није познато које су то компаније.

У марту 2011. године Медведев, тада на позицији предсједника Русије, захтјевао је да се прошири програм приватизације у наредним годинама. Касније је објављено да влада до 2017. године планира да од продаје државне активе уприходује шест билиона рубаља (188 милијарди долара), а само од приватизације у 2012. години би морало да се обезбиједи 450 милијарди рубаља (14 милијарди долара).



Оставите одговор