Од 1. јула 2018. могуће увођење личне инвалиднине у Српској

У складу са Стратегијом унапређења друштвеног положаја лица са инвалидитетом Радна група за унапређење положаја лица са инвалидитетом Владе Републике Српске је као реализацију циљева из области социјалне заштите предвидјело унапређење права кроз увођење личне инвалиднине.

понедељак, мај 14, 2018 / 19:21

Радна група је анализирала могућност увођење права на личну инвалиднину на основу расположивих података савеза лица са инвалидитетом, центара за социјални рад, Јавног Фонда за дјечију заштиту, Фонда за пензијско и инвалидско осигурање Републике Српске и закључила да би се увођењем инвалиднине као новчане подршке за лица са тешким обликом инвалидитета, поред осталих права из социјалне заштите, створили услови за побољшање положаја лица са инвалидитетом у Републици Српској.

С тим у вези, активно се ради на анализи приједлога модалитета увођења личних инвалидинина како би се квалитетно циљала социјална заштита и како би ово право било у примјени од 01. јула 2018. године, како је раније усаглашено и договорено са представницима савеза и удружења која окупљају лица са инвалидитетом.

Средства ће обезбиједити Влада Републике Српске, а захтјеви за остваривање права на инвалиднину подносиће се надлежним центрима за социјални рад. Лична инвалиднина као право неће имати имовински цензус.

Подсјећамо, управо са циљем унапређења друштвеног положаја лица са инвалидитетом основана је Радна група за унапређења положаја лица са инвалидитетом у чијем су саставу и радне групе: Радна групе за анализу стања за могућност увођење права на личну инвалиднину и права родитеља његоватеља или статус његоватеља, Радна група за анализу стања за могућност увођење услуге пружаоцима подршке у комуникацији за глува лица (асоцијација тумача знаковног језика глувих) и доношења Закона о знаковном језику глувих Републике Српске, као и Радна група за анализу стања права на ортопедска помагала.

Радну групу чине министар здравља и социјалне заштите Драган Богданић, министар финансија Зоран Тегелтија, министрица управе и локалне самоуправе Лејла Решић, министар рада и борачко-инвалидске заштите у Влади Републике Српске Миленко Савановић, министар просвјете и културе у Влади Републике Српске Дане Малешевић, директор Фонда здравственог осигурања Републике Српске, предсједник/потпредсједник Савеза општина и градова Републике Српске као и представници свих савеза и удружења лица са инвалидитетом од јавног интереса (Савеза глувих и наглувих Републике Српске, Савеза параплегичара, обољелих од дјечије парализе и осталих тјелесних инвалида Републике Српске, Савеза дистрофичара Републике Српске, Савеза слијепих Републике Српске и Савеза удружења за помоћ ментално недовољно развијеним лицима Републике Српске).

У току је израда Закона о знаковном језику Републике Српске, чији је носилац Министарство просвјете и културе Републике Српске, а Стратегијом унапређења друштвеног положаја лица са инвалидитетом у Републици Српској 2017–2026, као један од циљева у области социјалне заштите предвиђено је обезбјеђивање минималне социјалне сигурности за цивилна лица са инвалидитетом.



Оставите одговор