Нова грозница није златна, већ литијумска

Потражња литијума за батерије непрестано расте, а мултинационалне рударске компаније се боре око права на експлоатацију налазишта овог метала у Аргентини. У тој земљи се, заједно са Боливијом и Чилеом, налази 70 одсто свјетских резерви литијума. Експлоатација литијума није дозвољена у Боловији због противљења локалног становништва из Салар де Ујунија док Чили више не издаје […]

недеља, октобар 4, 2015 / 23:45

Потражња литијума за батерије непрестано расте, а мултинационалне рударске компаније се боре око права на експлоатацију налазишта овог метала у Аргентини.

У тој земљи се, заједно са Боливијом и Чилеом, налази 70 одсто свјетских резерви литијума.

Експлоатација литијума није дозвољена у Боловији због противљења локалног становништва из Салар де Ујунија док Чили више не издаје дозволе за нове концесије.

"Аргентина у покрајинама Катамарка,Салта и Хухуи располаже огромним количинама најквалитетнијег литијума на свијету", изјавио је је АФП аргентински министар рударства Хорхе Мајорал.

"То је минерал на који Аргентина јако рачуна. Аргентина лежи на 128 милиона тона потенцијалног литијума карбоната, виталног елемента за производњу батерија", додао је министар.

У планинском региону Пуна, у подножију Анда, леже пустиње соли из којих се добија литијум, гарант дугог трајања батерија.

У 2014, свјетска потражња литијума износила је 170.000 тона литијума карбоната.

Велики број америчких, јапанских и јужнокорејских компанија већ инвестира у производњу литијума у Аргентини.

"Не намјеравамо да одобримо све потенцијалне инвестиције у литијум. Сви могући произвођачи аутомобила жели да продру на аргентинско тржиште", објаснио је Мајорал.

Јапанске компаније Тошиба и Мицубиши као и јужнокорејски Поско почели су производњу литијума у покрајини Хухи на граници са Чилеом и Боловијом.

Француска групација Ерамет открила је огромно налазиште са више од седам милиона тона карбоната литијума на тромеђи између Аргентине, Боловије и Чилеа, у покрајини Салта.

Пројекат Ерамета није још ушао у фазу производње, а процјене су да ће екслоатација тог налазишта, у које ће француска компанија уложити 260 милиона долара, трајати дуже од 40 година.

Очекује се да ће у налазишту Санта Роса Гранде годишња производња до 2019. бити око 20.000 тона литијума карбоната.



Оставите одговор